Άρης - Ομόνοια 2-2: «X»αρούμενος μόνο ο Άρης

Ακόμη δυο χαμένοι βαθμοί για την Ομόνοια και ακόμη ένας κερδισμένος βαθμός για τον Άρη μιας και το παιχνίδι στο ανάμεσα στις δυο ομάδες έληξε στο 2-2

Ακόμη δυο χαμένοι βαθμοί για την Ομόνοια και ακόμη ένας κερδισμένος βαθμός για τον Άρη μιας και το παιχνίδι στο ανάμεσα στις δυο ομάδες έληξε στο 2-2. Η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντάρμπισαϊαρ, η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Άρη με τον Φράγκο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Φράγκος έβαλε μπροστά τον Άρη, όμως ο Μαργκάσα είχε τη λύση για το τελικό 2-2.

Με όρεξη για ποδόσφαιρο μπήκαν στο γήπεδο οι δυο ομάδες. Στο 4’ ένα σουτ του Παναγή βρήκε έτοιμο τον Φελτχούιζεν, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν ο Μαργκάσα έβγαλε μια μαγική μπαλιά στον Ντάρμπισαϊαρ, αυτός έκανε τη λόμπα και ο Κυριάκου έδιωξε τελευταία στιγμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Νουρεντινόφσκι. Στο 10’ ο Γκονζάλες βρέθηκε σε θέση βολής, όμως από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο. Η Ομόνοια πάντως πίεζε ψηλά και είχε επιβάλει τον ρυθμό της. Στο 16’ ο Τζαΐλσον, έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Ντάρμπισαϊαρ έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο επιθετικός της Ομόνοιας δεν κατάφερε να σκοράρει. Τρία λεπτά αργότερα ο Σοάρες βρέθηκε στην περιοχή, πέρασε τον Νουρεντινόφσκι, όμως ο Ράντου του έκλεισε καλά το χώρο και έτσι δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 21’ μετά από αρκετή ώρα ο Άρης κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιούσεφ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει μόλις έξω σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε και ένα σουτ από τον Ντρομπάροφ, με τον Φελτχούιζεν να λέει όχι. Στο 35’ και ενώ ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ο Γκονζάλες έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Ντάρμπισαϊαρ κατέβασε ωραία προσπάθησε να γυρίσει για το σουτ, βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Άγγλος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1. Η απάντηση όμως του Άρη ήταν άμεση. Ο Πάγκαλος βρέθηκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το γύρισμα, και ο Φράγκος νίκησε τον Φελτχούιζεν από κοντά γράφοντας το 1-1 στο 39’ του αγώνα.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο για τον Άρη. Στο 51’ έγινε το λάθος από την άμυνα της Ομόνοιας, ο Αλέξε να δίνει στον Ράντου, αυτός να κάνει τη μπαλιά και ο Φράγκος με το κεφάλι έγραψε το 2-1. Στο 58’ ο Τζαΐλσον έδωσε τη μπάλα στον Γκονζάλες με τον τελευταίο να πατά περιοχή και να κάνει το δυνατό αλλά άστοχο σουτ. Στο 65’ ο Μαργκάσα έκανε την ωραία μπαλιά στην περιοχή, με τον Λόπες να πιάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Τη λύση όμως που έψαχνε η νευρική Ομόνοια είχε ο Μαργκάσα στο 69’, όταν μετά από μπαλιά του Τζαΐλσον με κεφαλιά ο παίκτης – τζόκερ για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου έγραψε το 2-2. Στο 79’ ο Μαργκάσα εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, ο Κατελάρης έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Πάντως η Ομόνοια πίεζε για την ανατροπή όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο δύσκολο ήταν το εγχείρημα αυτό. Στο 90’ ο Μαργκάσα εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, ο Ράφα Λόπες έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά, όμως ο Νουρεντινόφσκι με μια ακόμη πιο εξαιρετική επέμβαση, κράτησε το 2-2. Στο 92’ και μετά από κόρνερ του Μαργκάσα, ο Μπεντέκε έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Άρη, με τον Κατελάρη να κάνει το σουτ, και τη μπάλα να φεύγει έξω.

Ενδεκάδες

Άρης (Χριστόπουλος): Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (76' Μαλεκκίδης), Παναγή, Κυριάκου, Γιούσεφ (33' Φράγκος), Αλέξε (80' Ιονίτσα), Ράντου

Ομόνοια (Χριστοδούλου): Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Καντέ (55' Λόπες), Κατελάρης, Φαμπρίτσιο, Κανού, Σοάρες, Μαργκάσα, Τζαρζίνιο (61' Χριστοφή), Γκονζάλες (69' Μπεντέκε), Ντάρμπισαϊαρ

Κίτρινες κάρτες: Κυριάκου, Ευσταθίου, Χριστοφόρου (3η) / Φαμπρίτσιο (3η), Ντάρμπισαϊαρ

Κόκκινης κάρτες: - / -