Άρης: Στάθηκε άτυχος, τα κέρδη όμως... μένουν

Εμπειρίες που τον ανεβάζουν επίπεδο

Ο Άρης δεν τα κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στον χθεσινό αγώνα απέναντι στην Ρεάλ Μπέτις (4-1), ωστόσο κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις σε ακόμη ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πάλεψε όσο μπορούσε, όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα ττων Ισπανών στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», με το τελικό σκορ να αδικεί σε ένα βαθμό την ομάδα της Λεμεσού.

Οι Ανδαλουσιανοί σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο με τον Ιγκλέσιας (34′), ενώ στο δεύτερο μέος το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις και έψαξε την ισοφάριση. Άξιο αναφοράς ότι ο Άρης πέτυχε δύο τέρματα, τα οποία ωστόσο ακυρώθηκαν για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Εκεί που η ομάδα της Λεμεσού πήρε τα πάνω της η ισπανική ομάδα πέτυχε το 2-0 Ρουϊμπάλ (64′), ενώ ο Βανά Άλβες έσωσε πέναλτι του Φεκίρ στο 76ο λεπτό, με τον Ρόκα τρία λεπτά αργότερα όμως να πετυχαίνει το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μείωσε στο 84’, με τον Κακόριν να βρίσκει δίχτυα στην επιστροφή του στην δράση. Μάλιστα στο 87’ ο Γκομίς έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει την ομάδα του ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού οφέλους. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ήρθε και το 4ο γκολ για την Μπέτις.

Όπως δήλωσε και ο Αλεξέι Σπιλέφσκι μόνο περηφάνος μπορεί να είναι για την εμφάνιση των παιχτών του σε ένα γεμάτο γήπεδο. Αυτές είναι εμπειρίες που θα μείνουν σε όλους χαραγμένες στο μυαλό και μόνο κέρδος μπορούν να αποτελέσουν για την ομάδα της Λεμεσού.