Έκλεισε νικηφόρα… ένα ονειρεμένο έτος

Με τρίποντο ολοκλήρωσε το 2023 ο Άρης, που κέρδισε (1-0) εντός έδρας την ΑΕΖ

Το καθήκον του έκανε ο Άρης ο οποίος αποχαιρέτησε τη χρονιά με νίκη επί της ΑΕΖ με 1-0. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και ανέβηκε στους 32 βαθμούς.

Α' Μέρος

Όπως αναμενόταν η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι απο τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Παρ'όλα αυτά στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός ο Άρης ενώ η ΑΕΖ έψαχνε μέσω αντεπίθεσεις να αιφνιδιάσει.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι έγινε στο 25ο λεπτό με τον Μπέγκστον να κάνει τη σέντρα και τον Σαβό να παίρνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 43ο λεπτό. Απο δεξιά ο Μαγιαμπέλα έκανε τη σέντρα στον Γκομίς ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μιλοσάβλιεβιτς και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Έτσι λοιπόν το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Άρη να προηγείται με 1-0 της ΑΕΖ.

Β' Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πανομοιότυπα με το πρώτο καθώς ο Άρης είχε τον έλεγχο της μπάλας χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 62ο λεπτό με τον Νίκολιτς να επιχειρεί το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 74ο λεπτό ο Σουμάνσκι απο κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιλοσάβλιεβιτς που φώναξε «παρών».

Ένα λεπτό πριν το ενενηντάλεπτο η ΑΕΖ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Χρίστου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντιαθλητική συμπεριφορά στον Μπράουν.

Στο 90ο λεπτό ακριβώς ο Άρης πλησιάσε στο δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Μπράουν κτύπησε στο δοκάρι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τον Άρη να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα και να ανεβαίνει στους 32 βαθμούς.

Άρης: Άλβες, Μπέγκτσον, Γκομίς, Σανέ, Γιαγκό, Μιαγιαμπέλα, Νίκολιτς, Σαβό, Μπρόρσον, Σόκε, Ουρόσεβιτς

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Ε.Αντωνίου, Κ.Αντωνίου, Φοστάβε, Σάντος, Βάλντι, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Ντιγκινί

Σκόρερ: 42' Γκομίς/-

Κίτρινες: Σόκε,Μπράουν/Χρίστου

Αποβολές: -/Χρίστου(Δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής:  Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Manganiello Gian Luca