Αλκή - Ερμής 3-4: «Έβρεξε» γκολ στο «Αμμόχωστος»

Ο Ερμής ανέβηκε στην 8η θέση

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας ήταν ο σημερινός αγώνας ανάμεσα σε Αλκή και Ερμή στο Da Noi Αμμόχωστος, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Οι δυο ομάδες είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους παίκτες τους και πέτυχαν 7 γκολ, ωστόσο ο Ερμής ήταν αυτός που χάρηκε, αφού πήρε την ουσία και τη νίκη! Ο Ερμής πλέον ανέβηκε στην 8η θέση πάνω από την Αλκή μόλις 1 βαθμό.

Α’ Ημίχρονο:

Καλός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση για να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Το πρώτο σουτ στον αγώνα καταγράφηκε για λογαριασμό της Αλκής στο 11’ από τον Τιγκρουτζιά, ωστόσο ο τερματοφύλακας μάζεψε εύκολα. Σ’ αυτό το πρώτο ημίχρονο υπήρξαν αρκετές μονομαχίες σώμα με σώμα στο χώρο του κέντρου. Μέχρι και το 37’ ο αγώνας ήταν χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία, με τον Ερμή να πατά καλύτερα και να είναι ελαφρός καλύτερος.

Γενικά, ο αγώνας ήταν εξαιρετικά ισορροπημένος με τον Ερμή να έχει την κατοχή (46-54%). Ο Φαμπρίτσιο όμως, είχε άλλη άποψη και κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό βολέ για το 1-0 στο 37’, πετυχαίνοντας το 12ο γκολ του στο Πρωτάθλημα. Αναλυτικά, μετά από κεφαλιά του Τιγκρουτζιά, ο Φαμπρίτσιο με δυνατό σουτ βολέ στην κίνηση, νίκησε τον Αραμπατζή. Στο 41’, σημειώθηκε άλλη μια καλή φάση και πάλι από τον Φαμπρίτσιο. Έπειτα από οργανωμένη προσπάθεια, ο Τιγκρουτζιά έβγαλε άθελα του μια ασίστ στον Φαμπρίτσιο έκανε το σου, χωρίς αυτή τη φορά να έχει τύχη.

Β’ Ημίχρονο:

Ο Ερμής με το «καλησπέρα» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μαρτίνιουκ. Ο Ερμής έκανε κομπίνα στην εκτέλεση και μπέρδεψε την Αλκή, ενώ η εκτέλεση ήταν τόσο καλή με το δυνατό σουτ που ο Πάρντο έμεινε στήλη άλατος.

Συνθέσεις:

Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού (Μπιλάλ 67'), Ενγκομό, Μάατσι, Αντρέου, Τιγκρουτζιά (Σεμέδο 46'), Φαμπρίτσιο, Ρούγκα, Ντιακιτέ, Γκλομπάρντ

Ερμής (Καϊάφας): Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Ζαχάρια (Μπάουμαν 63'), Αρτάμπε, Ψάλτης, Νταμσέφσκι, Μοντέιρο, Κυπριανού

Σκόρερς: Φαμπρίτσιο (37') / Μαρτίνιουκ (53'), Εμεγκάρα (66'), Μοντέιρο (75')

Κίτρινες: Ενγκομό (8η) / Ιμερέκοφ (6η)