«Κυρία» με ορμή παρέσυρε τον ΑΠΟΕΛ! (vid)

Η Ανόρθωση έβαλε στοπ στο αήττητο σερί 17 αγώνων των γαλαζοκίτρινων κερδίζοντας 2-0

Μία ομάδα έμελλε να συνεχίσει την εκπληκτική της πορεία στο εξ αναβολής ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ και αυτή ήταν η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ και τον ανάγκασε στην πρώτη του ήττα έπειτα από ένα σερί 17 αγώνων χωρίς αποτυχία.

Μαζί με το σπουδαίο «τρίποντο» της νίκης, η «Κυρία» πήρε άλλο ένα… λάφυρο από το ντέρμπι, αυτό της «ανάβασης» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -8 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα. Οι γαλαζοκίτρινοι παρέμειναν στους 36 πόντους αλλά έπεσαν ένα σκαλοπάτι, στην 3η θέση.

Πανάξια η επικράτηση της «Μεγάλης Κυρίας» η οποία, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά στα δύο ημίχρονα, έπαιξε πολύ σωστά και έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη που είναι τεράστιας σημασίας.

Δεκάλεπτο χρώματος «γαλαζοκίτρινου»

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε χρώμα «γαλαζοκίτρινο», με τον ΑΠΟΕΛ να αρχίζει πολύ δυνατά και μάλιστα μέχρι το 8’ έφτασε δύο φορές μια ανάσα από το γκολ με τους Νατέλ και Κβιλιτάια. Προηγουμένως και συγκεκριμένα στο 6’, αξίζει να αναφερθεί ότι ορθώς ο Χριστοφόρου ακύρωσε μία απόφασή του με υπόδειξη πέναλτι σε βάρος της Ανόρθωσης για χέρι του Αμπαρντζουμιάν. Το αξιολόγησε μέσω του on field review και πήρε ορθώς πίσω την απόφασή του αφού το χέρι του Αρμένιου ήταν σε φυσική θέση όταν η μπάλα βρήκε σε αυτό έπειτα από προσπάθεια του Νατέλ.

Κυανόλευκη υπεροχή και προβάδισμα

Μετά από το 10’, η Ανόρθωση ισορρόπησε, αντέδρασε και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 14’ με την κεφαλιά του Νόβοτνι. Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή κυκλοφορία, πήραν την κατοχή και έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και μάλιστα «εξαργύρωσαν» την εξαιρετική απόδοση τους (μετά το 8’), με ένα υπέροχο τέρμα και σε δημιουργία κυρίως αλλά και σε εκτέλεση, αφού στο 26’ ο Χριστοδουλόπουλος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Αμπαρντζουμιάν.

Φουλ επίθεση οι μεν, άμυνα οι δε κι ευκαιρίες για 2-0

Η κάθετη πτώση του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους με πολλά και συνεχόμενα λάθη, ενώ οι παίκτες της Ανόρθωσης με την αυτοπεποίθηση υπέρ τους και αναγκάζοντας σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλο, είχαν ξέφρενο ρυθμό και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να «ζευγαρώσουν» το τέρμα τους. Μετά το 35’ ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε και στα τελευταία πέντε λεπτά του 45λέπτου είχε αρκετές καλές επιθετικές προσπάθειες για να ισοφαρίσει.

Ίδιος… ΑΠΟΕΛ στις αρχές της επανάληψης

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ, όπως και στο α΄ ημίχρονο, με πιο επιθετικό πλάνο μπήκε πάρα πολύ δυνατά και έβαλε μεγάλη πίεση στους φιλοξενούμενους χάνοντας μάλιστα σπουδαίες ευκαιρίες με Νατέλ, Καρώ και Μάγλιτσα. Μέχρι το 70’ η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τους γαλαζοκίτρινους να αναγκάζουν περισσότερο σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλό τους. Ο Τιμούρ Κετσπάγια συνειδητά έδωσε εντολές για μεγαλύτερη προσοχή στα ανασταλτικά καθήκοντα των παικτών του και για αυτό η «Κυρία» δεν έδειξε επιθετικές διαθέσεις.

Κόντρα στη ροή… 2-0 η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση οπισθοχώρησε αλλά άντεχε στην έντονη επιθετικότητα των γηπεδούχων. Ωστόσο, μία αλλαγή του Κετσπάγια έμελλε να αποδειχθεί «χρυσή», μιας και στο 72’ ο Χρυσοστόμου πήρε την μπάλα μετά από λάθος του Ντε Βινσέντι, προχώρησε… χαλαρά μπήκε στην περιοχή και αξιοποιώντας επίσης αμυντική αδράνεια της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή, με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο (υπέροχο) τέρμα σε ένα κρίσιμο για το παιχνίδι σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε οτιδήποτε, το σκορ παρέμεινε 2-0 υπέρ της Ανόρθωσης η οποία πανηγυρίζει μία σπουδαία επιτυχία επί της πιο φορμαρισμένης ομάδας στο πρωτάθλημα. Η Ανόρθωση έλεγξε άριστα το παιχνίδι και με το… σπαθί της σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας την βαθμολογική και αγωνιστική άνοδό της.