Νέα Σαλαμίνα - Ερμής 1-1: Δεν «Χ»άρηκε κανείς

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος»

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή δύναμη, ένταση και καλό ρυθμό κατά διαστήματα, η Νέα Σαλαμίνα και ο Ερμής έμειναν στο 1-1. Προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα με τον Μαρκίεφ, όμως η απάντηση ήρθε από τον Πατσέκο. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Βούλγαρο να μην μπορεί να νικήσει τον Αραμπατζή.

Α’ ημίχρονο

Με όρεξη ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες. Η πρώτη φάση ήρθε στο 7’ του αγώνα ο Ρόκε έπιασε μια κεφαλιά από καλή θέση, με τον Αραμπατζή να διώχνει σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπριτζίτο υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή. Η απάντηση του Ερμή ήρθε στο 13’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πατσέκο, ο Τσούμου έπιασε την κεφαλιά, όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 16’ ο Μπριτζίτο κατέβασε εξαιρετικά μια μπαλιά όντας εντός περιοχής, γύρισε και έκανε το σουτ με μια, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 22’ σε μια αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας, ο Νταμάχουν έβγαλε μόνο τον Ρόκε στην περιοχή όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει σωστά το πλασέ, με τον Ιμερέκοφ να διώχνει σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 37’ ο Τσίνα έκανε τη μπαλιά, ο Τσούμου σκόραρε με το κεφάλι, όμως ο βοηθός ακύρωσε το τέρμα καθώς η μπάλα είχε βγει έξω πριν την μπαλιά του Τσίνα. Η μεγαλύτερη πάντως ευκαιρία χάθηκε για την Νέα Σαλαμίνα στο 45’ του αγώνα. Ο Μπριτζίτο κέρδισε το πέναλτι, ο Μακρίεφ εκτέλεσε όμως ο Αραμπατζής έπεσε σωστά και έσωσε την εστία του.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε και τέρμα. Στο 47’ Ο Σανγκόι κέρδισε τη μπάλα μετά από λάθος των παικτών του Ερμή, έδωσε στον Μαρκίεφ, που με σουτ στην περιοχή έγραψε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και η απάντηση του Ερμή. Ο Πατσέκο εκτέλεσε πολύ ωραία ένα φάουλ, η μπάλα γκέλαρε μπροστά από τον Βεσελόφσκι, τον οποίο ξεγέλασε και έτσι κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στους παίκτες των δυο ομάδων και έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Είναι χαρακτηριστικό πως επόμενη φάση που καταγράφηκε μετά το τέρμα του Ερμή ήταν στο 87’ όταν ένα αδύναμο σουτ του Εμεγκάρα έφθασε στην αγκαλιά του Βεσελόφσκι. Στο 92’ ο Τσούμου βρέθηκε στο ύψος της περιοχής με αρκετό χώρο μπροστά του, έκανε το δυνατό σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

Οι συνθέσεις

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσταϊτίδης): Βεσελόφσκι, Κορέια, Κούσουλος, Καρώ, Σεργίου, Νταμάχου, Ρέινολτς, Ρόκε (45' Πόλιανετς), Μπριζίτο (72' Κάκκο), Σανγκόι, Μακρίεφ
Ερμής (Νίκος Παναγιώτου): Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Φρίμποργκ, Εμεγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου (77' Αλεξίου), Χριστοφή, Πατσέκο, Τσίνα, Ψάλτης, Γεωργιάδης (66' Μαρτίνιουκ)

Κίτρινες Κάρτες: Σανγκόι / Πατσέκο (3η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -