Ο συνήθης ύποπτος… την βάζει σε μπελάδες

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 1-0 την Καρμιώτισσα, που κινδυνεύει να μπει σε περιπέτειες

Με τον γνωστό «ύποπτο» επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας. Η Βαρωσιώτικη ομάδα είχε την πλήρη υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και χάρης στο γκολ του Ντορεγκαράι στο 22’… πήρε το τρίποντο. Με το γκολ του ο Αργεντινός έφθασε τα 11 στο πρωτάθλημα και τα 15 με τη φανέλα της προσφυγικής ομάδας.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ομάδα των Πολεμιδιών αν περιμένει στο δικό της μισό.

Στο 12ο λεπτό ο Ντορεγκαράι άνοιξε το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ σωστά ακυρώθηκε, αφού ο Αργεντινός φορ ήταν σε αντικανονική θέση.

Δύο λεπτά μετά ο Δημήτρης Κουμή έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Καρμιώτισσας για αντικανονικό μαρκάρισμα του Λέουκο στον Ελ Αλουχί. Παρόλα αυτά, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά, το VAR κάλεσε τον ρεφ να δει την φάση στο On Field Review, με τον Κύπριο διαιτητή να αλλάζει την απόφαση του.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να έχει την υπεροχή και άνοιξε το σκορ στο 22’ και πάλι με τον Ντορεγκαράι! Ο Οφόρι έκανε σέντρα-σουτ από τα δεξιά, με τον Αργεντινό φορ να βάζει την προβολή στην καρδία της περιοχής του αντιπάλου και να γράφει το 1-0.

Η Καρμιώτισσα έβγαλε αντίδραση και στο 33’ έχασε καλή ευκαιρία με το γυριστό σουτ του Γκράβενμπερχ μέσα από την περιοχή να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους, το συγκρότημα του Μπράτου έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρεις τα ίσα το ματς, με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Ελ Αλουχί να αναγκάζει τον Μελίσσα σε μια εξαιρετική απόκρουση.

Αργό ρυθμό είχε και το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει την πλήρη υπεροχή και την Καρμιώτισσα να «ψάχνεται» μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 53’ ο Τσίκο βρήκε δίκτυα για την Βαρωσιώτικη ομάδα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα, ωστόσο ο πρώτος ήταν σε κανονική θέση και το γκολ δεν μέτρησε.

Ένα 15λεπτο μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη φάση με το ωραίο μακρινό σουτ του Λουκίλι να αναγκάζει τον Μελίσσα να διώξει με υπερπροσπάθεια την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 79’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ομάδα των Πολεμιδιών αφού ο Λουκίλι αντίκρισε την απευθείας κόκκινή κάρτα. Ο μεσοεπιθετικός της Καρμιώτισσας προέβη σε μια αντιαθλητική ενέργεια αφού σε πλάγιο που κέρδισε η ομάδα του έριξε την μπάλα στο πρόσωπο του Καρλίτος για να δει στη συνέχεια τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στα τελευταία λεπτά το συγκρότημά του Μπράτου δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικό προς την αντίπαλη εστία και έτσι η Νέα Σαλαμίνα πήρε το τρίποντο.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (84' Μάντζεκ), Τσίκο (89' Τολεμές), Κουμουρής (89' Φελίπε), Καρλίτος (84' Τιάγκο), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Μαργκάσα (71 Φράγκος), Οφόρι.

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Κνόμπλοχ, Τσελούσκα, Μαλόνε, Ελ Αλουχί (66' Κουλιμπαλί), Καλτσάς (55' Ντούμπια), Γκραντινάρου, Αγγελή, Μπεν Σαλάμ (66' Νεοφύτου), Γκαστανάγια, Γκράβενμπερχ (82' Ντούρις), Λουκίλι.

Σκόρερ: 22' Ντορεγκαράι / -

Κίτρινες: - / 20' Γκραντινάρου, 58' Γκράβενμπερχ, 65' Αγγελή

Κόκκινες: - / 79' Λουκίλι

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

VAR: Χριστοφόρου Μάριος