Ο Σάσι «στράβωσε» το ντεμπούτο του Λένον

Ομόνοια και Δόξα, έμειναν στο 2-2 μετά από ένα γεμάτο δέυτερο ημίχρονο

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, αλλά σε ένα γεμάτο δεύτερο Ομόνοια και Δόξα έμειναν στο 2-2 στο ΓΣΠ, για την δεύτερη αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Τα γκολ πέτυχαν οι Κακουλλής (49’) και Μάταβζ (77’) για την Ομόνοια, ενώ για την Δόξα ισοφάρισαν οι Σαντίκ (72’) και Σάσι (92’).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χαλαρά ήταν τα πρώτα λεπτά στον ΓΣΠ, με την Ομόνοια να δημιουργεί την πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Σισκόφσκι στο 3’, με τον Κακουλλή, να μην κάνει καλό κοντρόλ και να στέλνει την μπάλα εκτός. Στο 8’ η Δόξα βρήκε μεγάλη ευκαιρία, με τον Σαντίκ να κάνει το κατέβασμα στην περιοχή, είδε την κίνηση του Ασαμόα, αλλά το τελείωμα του Γκανέζου δεν ήταν καλό. Στο 26’ η πρώτη καλή φάση για την Ομόνοια. Ο Κίκο βρήκε τον Κακουλλή στην καρδιά της περιοχής με όμορφη σέντρα αλλά ο Κύπριος επιθετικός βρήκε αδύναμα την μπάλα και ο Σισκόφσκι μάζεψε εύκολα, χάνοντας την ευκαιρία για το 1-0. Την πιο μεγάλη της ευκαιρία έχασε στο 37’ η Δόξα για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπένι έκανε την κάθετη στον Μέσκα, μέσα στην περιοχή, και από πλεονεκτική θέση, με πλάγιο σουτ, έστειλε την μπάλα στο εξωτερικό των δικτύων του Ουζόχο.

Με το καλημέρα η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αντενόν ανέτρεψε τον Κακουλλή στην περιοχή και ο Κουμή υπέδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Κύπριος επιθετικός ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 60’ ο Μπένι έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο κίπερ της Ομόνοιας βρισκόταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία με τον Λοβέρα στο 62’, με ατομική προσπάθεια, απέφυγε αρκετούς αμυντικούς της Δόξας, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Σισκόφκσι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Άτυχη στιγμή για τον Σεχού, που έγινε αναγκαστική αλλαγή μετά από 8 λεπτά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 72΄' η Δόξα απάντησε με τον πρώτο της σκόρερ. Ο Εμπραλίτζε έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής και ο Φινλανδός με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μάταβζ έβαλε ξανά τη Ομόνοια μπροστά στο σκορ. Ο Λοβέρα έκανε το αρχικό σουτ με τον Σισφκόφκσι να αποκρούει ο Σλοβένος πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έκανε το 2-1.

Στο 88΄ η Δόξα έμεινα με 10 παίχτες μετά την αποχώρηση του Ντρολέ από τον αγωνιστικό χώρο, αφού αντιμετώπισε πρόβλημα τραματισμού. Ο Σάσι ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, αφού στο 92’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και έδωσε ένα βαθμό στην ομάδα του. Ο Κοβάσεβιτς έκανε το γέμισμα στην περιοχή, έχασε την πρώτη ο Σαντίκ αλλά ο Σάσι ήταν εκεί για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό κοντινό σουτ.

ΕΔΩ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

Ομόνοια (Λένον): Ουζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Λάνγκ, Κίκο, Μπασιρού (58' Σεχού / 66' Χρίστου), Χαραλάμπους, Ασημένος (45' Παπουλής), Λοβέρα, Ζαχαρίου (87' Σάββα) , Κακουλλής (66' Κακουλλής)

Δόξα (Χαραλάμπους): Σισκόφκσι, Αντενόν, Μπένι (76' Τραϊτσέφσκι), Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (57' Σάσι), Κοβάσεβιτς, Κυριάκου (82' Ντρολέ), Εμπραλίτζε, Μέσκα (57' Τιτζανί), Κέρλα

Σκόρερ: 49' Κακουλλής (πεν.), 77' Μάταβζ / 72' Σαντίκ, 92' Σάσι

Κίτρινες: 24' Ζαχαρίου / 53' Ασαμόα, 71' Κοβάσεβιτς