ΑΠΟΕΛ: Η μέρα που κέρδισε τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Σαν σήμερα πριν από δύο χρόνια οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδιζαν την ομάδα του Πειραιά και τερμάτιζαν πρώτοι στον όμιλο του Europa League

Το ΑΠΟΕΛ έχει καταφέρει πολλά πράγματα στην Ευρώπη, γράφοντας ιστορία με τις επιτυχίες που έκανε όλα αυτά τα χρόνια.

Πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ να αποτελεί την πιο μεγάλη επιτυχία για την ομάδα, αλλά και το κυπριακό ποδόσφαιρο γενικότερα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» με σημερινή τους ανάρτηση, μας φέρνουν στην μνήμη την μεγάλη και ιστορική νίκη επί του Ολυμπιακού Πειραιώς στο ΓΣΠ με 2-0.

Σαν σήμερα, πριν από 2 χρόνια το ΑΠΟΕΛ κέρδιζε τους πρωταθλητές Ελλάδας και περνούσε στους «32» του Europa League σαν πρώτος από τον όμιλο.

Για την ιστορία τα γκολ εκείνου του 2-0 ήρθα στο 20ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντα Κόστα και στο 83ο λεπτό από τον Ντα Καμάργκο.

Ο Τόμας Κριστιάνσεν είχε ξεκινήσει τον αγώνα με τερματοφύλακα τον Βάτερμαν. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Μιλάνοφ και αριστερά ο Αλεξάνδρου. Στο κέντρο της άμυνας ο Καρλάο με τον Μερκή.

Αλλαγή μπήκαν στο παιχνίδι ο Γιαννιώτας (60’ αντί του Εφραίμ), ο Ορλάντι (67΄ αντί του Μπερτόλιο) και ο Ντε Καμάργκο (81’ αντί του Πιέρου).

Αμυντικά χαφ ήταν ο Μοράις και ο Βινίσιους, με τον Μπερτόλιο να κινείται μπροστά τους. Δεξιά στην επίθεση ο Εφραίμ και αριστερά ο Αλωνεύτης, με τον Πιέρο να ήταν στην κορυφή.

Η ανάρτηση του ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ επικρατεί του Ολυμπιακού Πειραιώς με 2-0 και γίνεται η πρώτη και μοναδική μέχρι στιγμής κυπριακή ομάδα που τερματίζει πρώτη σε Όμιλο UEL και προκρίνεται ταυτόχρονα στην φάση των «32».