Γκρέμισε το κάστρο του ΑΠΟΕΛ η Ομόνοια… και πάει για πρωτάθλημα!

Έσπασε το εντός έδρας αήττητο του ΑΠΟΕΛ με διπλάρα και βρίσκεται πλέον στο -5 από την κορυφή

Μεγάλο «διπλό» για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος και μπαίνει από την εξωτερική για την διεκδίκηση του τίτλου. Το «χρυσό» γκολ των «πρασίνων» το πέτυχε ο Στεπίνσκι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 22’. Μετά από αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στους 58 βαθμούς, πέντε μόλις πίσω από την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ, που σήμερα δέχθηκε τη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και την πρώτη εντός έδρας.

Στο πρώτο μέρος τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να απειλήσουν χωρίς να τα καταφέρουν.

Η Ομόνοια μετά το 10ο λεπτό ανέβηκε περισσότερο και στο 14’ απείλησε με σουτ του Χαμάς, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Αναστασίου έχασε μεγάλη φάση με τον Στεπίνσκι στο 19’ να κάνει το πλασέ μετά από πάσα του Αλιούμ, όμως η μπάλα χτύπησε στον Σούσιτς και μετά από παρέμβαση του VAR δόθηκε χέρι στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ και πέναλτι για την Ομόνοια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στεπίνσκι, ο οποίος στο 22ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ έχοντας τα δεδομένα εναντίων του έπρεπε να ανέβει για να απειλήσει και αυτό έκανε. Η ομάδα του Σα Πίντο μετά το 30ο λεπτό έβγαλε αντίδραση, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με μακρινά σουτ ή κάποιες κεφαλιές, όμως δεν ήταν ικανά για να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Φαμπιάνο, με την Ομόνοια να ελέγχει το 1-0 υπέρ της.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το ΑΠΟΕΛ κράτησε περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να έχει ουσία και έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ όπως ήταν λογικό μπήκε πιο δυνατά και κράτησε περισσότερο μπάλα, ψάχνοντας ένα γκολ για να ισοφαρίσει το ματς.

Από την άλλη το πλάνο της Ομόνοιας ήταν ξεκάθαρο, καθώς αμύνθηκε και προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Η ομάδα του Σα Πίντο ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος, όμως δυσκολεύτηκε να απειλήσει με κλασικές ευκαιρίες την εστία του Σα Πίντο και επιχείρησε κυρίως με κάποια σουτ εκτός περιοχής να σκοράρει.

Ο Δώνης στο 59’ απείλησε με μακρινό σουτ, όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε, ενώ στο 68’ ο Ντονγκαλά έχασε μεγάλη φάση εντός περιοχής που έκανε το πλασέ, όμως ο Φαμπιάνο είπε «όχι», κρατώντας το 1-0 υπέρ της Ομόνοιας. Ένα λεπτό μετά απείλησε ξανά το ΑΠΟΕΛ με τον Ζεφτέ με μακρινό σουτ, όμως και πάλι ο Φαμπιάνο έδιωξε.

Στη συνέχεια η Ομόνοια κατάφερε να περιορίσει περισσότερο το ΑΠΟΕΛ και να χτυπήσει και αυτή στην αντεπίθεση, καθώς στο 73’ ο Μπάκιτς εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, όμως μάζεψε ο Φαμπιάνο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε περισσότερο και έψαξε την ισοφάριση. Στο 87’ χάθηκε διπλή ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» με σουτ του Δώνη, το οποίο έδιωξε ο Φαμπιάνο και στη συνέχεια της φάσης ο Βραζιλιάνος κίπερ είπε «όχι» σε κεφαλιά του Εφραίμ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια κατάφερε να κρατήσει το 1-0 υπέρ της, παίρνοντας μία μεγάλη νίκη.

Εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ:  Μπέλετς, Ντβάλι, Βιτάλ, Τσεπάκ (82' Μαϊόλι), Σούσιτς (82' Σιπριάνο), Ντάλσιο, Τομανέ, Μαρκίνιος (82' Εφραίμ), Κονσταντίνοφ (24' Βιγιαφάνες), Εντονγκαλά, Μεχρί (54' Δώνης)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Γουίλσον, Σατσιάς, Σαρφό, Βρόντης

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (71' Σιπριάνο), Σίμιτς (83' Κακουλλής), Κούσουλος, Χαραλάμπους (71' Μπασιρού), Αλιούμ, Μπεζούς, Στεπίνσκι (71'Μπάκιτς).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Κασάμα, Φράνσον, Λέτσιακς, Λανγκ, Μίλετιτς.

Σκόρερ: /22' Στεπίνσκι (πεν.)