Με κουλούρια...για το 15ο το «τριφύλλι»

Τσεκ ιν για τα ημιτελικά η Ομόνοια που προκρίθηκε επί της ΑΕΛ, χάρη στο εκτός έδρας γκολ του Παπουλή στη Λεμεσό

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του κυπέλλου πανηγυρίζει η Ομόνοια, που μετά το ισόπαλο 0-0 στον επαναληπτικό με την ΑΕΛ… και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού, άφησε την ομάδα της Λεμεσού εκτός συνέχειας του θεσμού. Φοβερό παιχνίδι έλαβε χώρα στο ΓΣΠ, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, ενώ μεταξύ άλλων οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια, έναντι ενός των «γαλαζοκίτρινων».

Πιο επικίνδυνη ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας, ωστόσο στο τελευταίο εικοσάλεπτο το συγκρότημα του Παντελίδη ανέβασε στροφές και θα μπορούσε να πετύχει το «χρυσό» γκολ.

Μετά απ’ αυτή την εξέλιξη, η ΑΕΛ μένει δεδομένα εκτός Ευρώπης, ενώ ζωντανή παραμένει η Ομόνοια στην προσπάθεια της για κατάκτηση του τροπαίου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα του στάδια, ωστόσο με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έβαζαν όλο και περισσότερη πίεση.

Πάντως, η πρώτη τελική στο στόχο σημειώθηκε από πλευράς ΑΕΛ, όταν στο 8’ ο Μιλιντσεάνου σούταρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής, με τον Φαμπιάνο όμως να μπλοκάρει.

Στο 15’ ήρθε η απάντηση από πλευράς Ομόνοιας, με την μπάλα καταλήγει στον Γιούστε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και τον Ισπανό να αστοχεί εντός περιοχής.

Εφτά λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» έχασαν νέα ευκαιρία, καθώς μετά από όμορφη ενέργεια του Λοβέρα, η μπάλα έφτασε στον Παπουλή, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η ομάδα του Λένον συνέχισε να πιέζει και αφού ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ από τον Λοβέρα… στη συνέχεια ο αγωνιστικός χώρος του ΓΣΠ έγινε ακόμη πιο κατηφορικός προς την εστία του Μέγιερι, που με ορισμένες φοβερές αποκρούσεις κράτησε την ομάδα του ζωντανή.

Πρώτα ήταν η φάση του 39', όταν μετά από πάσα του Παπουλή, ο Μάταβζ σούταρε ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον κίπερ των «γαλαζοκίτρινων» να διώχνει με υπερένταση.

Στο 43’ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Λέτσιακς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του Παντελίδη. Αμέσως μετά, ο ίδιος ποδοσφαιριστής επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Ούγγρο τερματοφύλακα να φωνάζει εκ νέου παρών!

Τις χαμένες ευκαιρίες του Τσέχου μπακ, ακολούθησε το χαμένο τετ-α-τετ του Μάταβζ και ως εκ τούτου το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο συνέχισε η Ομόνοια, που δέκα περίπου λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης είδε τον Λοίζου να αστοχεί μπροστά από καινή εστία! Ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με την μπάλα να έχει ύψος και το νεαρό άσο να μην τη βρίσκει καλά, στέλνοντας την πάνω από τα δοκάρια.

Με το χρόνο να κυλάει εις βάρος της ομάδας του, ο Παντελίδης πέρασε στο παιχνίδι τους Παπαφώτη και Τσέποβιτς, δίνοντας παράλληλα εντολή στους ποδοσφαιριστές του να γίνουν πιο επιθετικοί.

Η πρώτη τελική για τους «γαλαζοκίτρινους» στην επανάληψη ήρθε στο 61’, με άστοχο σουτ του Έουλερ εντός περιοχής.

Μετά από δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν δεύτερο δοκάρι, με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Μάταβζ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σλοβένος φορ έλεγξε με ωραίο τρόπο την μπάλα και την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Μέγιερι.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έγινε πάρα πολύ γρήγορος αφού ο Ελλαδίτης τεχνικός της ΑΕΛ όφειλε να ρισκάρει ακόμη περισσότερο, μιας και το σκορ δεν τον ευνοούσε.

Στο 76’ ο Ριέρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Τσέποβιτς να παίρνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Φαμπιάνο σε απόκρουση, για να απαντήσει τρία λεπτά αργότερα η γηπεδούχος ομάδα. Έπεια από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια ο Μαρόσα έκανε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να θυμίζει τον περσινό κέρβερο που θαυμάσαμε.

Αφού προηγήθηκε άστοχο σουτ του Ριέρα στο 82’, η τελευταία μεγάλη στιγμή του ματς έμελλε να σημειωθεί στο 85’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γιούστε σούταρε από καλή θέση εντός περιοχής, αλλά ο Μέγιερι παρέμεινε ανίκητος.

Εν τέλει το ματς... τελείωσε όπως άρχισε, αποτέλεσμα που ευνοεί προφανώς την Ομόνοια, η οποία βρίσκεται πλέον στους τέσσερις του κυπέλλου, μαζί με Ανόρθωση, ΑΕΚ και Εθνικό.

Ομόνοια (Ν. Λένον): Φαμπιάνο, Ψάλτης (66' Παναγιώτου), Γιούστε, Μάταβζ (87' Κακουλλής), Παπουλής (66' Τσέποβιτς), Λέζιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Λοβέρα (83' Χαραλάμπους), Μιξ, Λοϊζου.

ΑΕΛ (Σ. Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Ριστέφσκι (74' Ριέρα), Σάντος, Μεντόγεβιτς (74' Νταβόρ), Τεϊσέιρα, Μαρόσα, Μιλιτσεάνου (64' Τσέποβιτς), Τόρες (52' Παπαφώτης), Έουλερ, Φραντζής.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 36' Ψάλτης / 34' Έουλερ, 41' Μεντόγεβιτς.

Διαιτητής: Marinelli Livio.