Το πήραν πάνω τους Μουριέλ και Φαμπιάνο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι μεταξύ ΑΕΛ και Ομόνοιας.

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι στο «Αλφαμέγα» ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ομόνοια, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες στην λευκή ισοπαλία (0-0). Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους Μπέκερ και Φαμπιάνο να ξεχωρίζουν στο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια είχε καλή παρουσία και έφτασε κοντά στο γκολ με Κακουλλή και Σεμέδο, ωστόσο ο Μούριελ βρισκόταν σε φόρμα (στην πρώτη του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα) και δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του. Οι «πράσινοι» είχαν μάλιστα και δοκάρι με τον Μπέζους.

Με το... καλημέρα του β' ημιχρόνου ήρθε η αποβολή του Σιπριάνο (50΄'), η οποία αλλαξε τις ισορροπίες. Η ΑΕΛ πήρε ψυχολογία και κρατούσε περισσότερη μπάλα, χωρίς να γίνει όμως ιδιαίτερα επικίνδυνη, ενώ όποτε χρειάστηκε ο Φαμπιάνο δήλωσε παρών. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο φινάνε, εν τέλει όμως πήραν από ένα βαθμό από το σημερινό παιχνίδι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ομόνοια ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος. Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή κρατούσε περισσότερη μπάλα στα πρώτα λεπτά, με τους πράσινους να πιέζουν την άμυνα της ΑΕΛ. Στο 5ο λεπτό ήρθς η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Σίμιτς να σκάβει τη μπάλα στον Κακουλλή, ο Κύπριος φορ έκανε το τελείωμα όμως ο Μπέκερ έσωσε εντυπωσιακά.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΛ να παραμένει κλειστή στο δικό της μισό. Το «τριφύλλι» κυκλοφορούσε τη μπάλα με άνεση και έφτανε με ευκολία στην περιοχή της ΑΕΛ.

Στο 10ο λεπτό ήρθε άλλη μια μεγάλη φάση για τους «πράσινους», με τον Μούριες ωστόσο να κάνει άλλη μια εντυπωσιακή επέμβαση. Ο Σεμέδο μετά από λάθος του Τσούκα μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Βραζιλιάνο κίπερ να κρατά απαραβίαστη την εστία του.

Η ΑΕΛ δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα η ΑΕΛ, με την Ομόνοια να ανανεώνει συνεχώς τις επιθέσεις της μέχρι το πρώτο 20λεπτο. Στη συνέχεια ο καλός ρυθμός της ομάδας της πρωτεύουσας κόπασε λόγω και των πολλών διακοπών.

Η τρίτη μεγάλη ευκαιρία της Ομόνοια για να ανοίξει το σκορ ήρθε στο 29ο λεπτό, όταν ο Μπεζούς έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέκερ.

Ακολούθως η ΑΕΛ βγήκε από το καβούκι της και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες (κυρίως με τον Χεντί) χωρίς να ανησυχεί όμως ιδιαίτερα τον Φαμπιάνο.

Ο Μπέζους απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 42΄, αλλά και πάλι ο Μπέκερ έδιωξε. Έτσι οι  δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την λευκή ισοπαλία.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μέρος υπήρχε παρόμοια εικόνα για ένα πεντάλεπτο, μέχρι που άλλαξαν οι ισορροπίες μετά από αποβολή του Σιπριάνο. Κόκκινη στον Σιπριάνο! Ο Ανδρέου μετά από βαθιά μπαλιά του Μούριελ πήρε τη μπάλα, μοναδικός αντίπαλος ο Σιπριανό που τον ανέτρψε όταν βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο. Έτσι ο Βραζιλιάνος αντίκρισε την κόκκινη

Η ΑΕΛ πήρε ψυχολογία από την συγκεκριμένη εξέλιξη και ανέβασε ρυθμό, με τον Φαμπιάνο να κάνει κάποιες σημαντικές επεμβάσεις. Η ομάδα της Λεμεσού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρθυμός δεν ήταν καλός, ενώ μαζεμένες ευκαιρίες είχαμε στο τέλος. Αμφότερες οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά στο γκολ, ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες κράτησαν το μηδέν μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Το 24sports σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα εδώ.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Σρνιτς, Χέντι, Μαρς, Τσούκα, Μόρσεϊ, Τζάλμα, Ντέγοεστ

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Μπάστο, Παπαφώτης, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Μακρής,Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλλα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κασάμα, Κακουλλής, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Μπέζους

Στον πάγκο: Oυζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Λοίζου, Αλιούμ, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρτ, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Χαραλάμπους.

Σκόρερ: -/-

Κίτρινες: 14' Τζάλμα, 16' Μαρς, 53' Μορσέι, 85' Παπαφώτης/42' Μπέζους, 59' Κακουλλής,65' Λανγκ, 80' Αλιούμ

Αποβολές: -/49' Σιπριάνο

Διαιτητής:  Pezzuto Ivano

VAR: Χριστοφόρου Μάριος