«Τούμπαρε» την Ανόρθωση… στο βροχερό ΓΣΠ

Με πρωταγωνιστές τους Μπέζους - Στεπίνσκι η Ομόνοια κέρδισε (3-1) με ανατροπή την «Κυρία»

Βάφτηκε «πράσινο» το ντέρμπι!

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η «Κυρία» άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Μακούν στο 41ο λεπτό, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη.

Το «τριφύλλι» ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και με τα τέρματα των Στεπίνσκι (47', 62’) και Μπέζους (71’) κατάφερε να πάρει δέυτερο διαδοχικό τρίποντο μετά το διπλό απέναντι στον Απόλλωνα.

Με τη νίκη της η Ομόνοια ανέβηκε στην 4η θέση με 45 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση παραμένει στην 6η θέση με 41.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες νε είναι ορεξάτες και να φτιάχνουν προϋποθέσεις, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική στο παιχνίδι, με τον Ουαρίς να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ και τον Φαμπιάνο να μαζεύει σταθερά.

Γενικότερα η Ανόρθωση παρά το ότι δεν είχε την κατοχή, ήταν η ομάδα που γινόταν πιο επικίνδυνη στο πρώτο δεκάλεπτο αφού με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας έβγαινε στην επίθεση.

Μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο ακολούθησε παιχνίδι κέντρου, χωρίς να σημειώνεται κάτι το αξιόλογο στον αγώνα.

Η Ομόνοια ανέβασε την απόδοση της στην συνέχεια και στο 21ο λεπτό είχε μια φάση διαρκείας, ο Φράνσον δεν κατάφερε να πιάσει γεμάτη την κεφαλιά, στην συνέχεια ο Μάθιους έγινε κάτοχος στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να κάνει το γύρισμα.

Το πρώτο μέρος σε γενικά πλαίσια δεν είχε καλό ρυθμό, με αποτέλεσμα να μη δούμε πολλές ευκαιρίες. Η Ομόνοια απείλησε στο 35ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους από πλάγια, έσωσε όμως ο Αρμπολέδα.

Στο 41Ο λεπτό το σύνολο του Νταβίντ Γκαγιέγο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μακούν να σκοράρει από μακρινή απόσταση. Ο 23χρονος αμυντικός αφού έκλεψε την μπάλα από τον Στεπίνσκι μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, διένυσε μερικά μέτρα και ακολούθως επιχείρησε ένα μακρινό σουτ. Η μπάλα κόντραρε στον Φράνσον και ακολούθως κατέληξε στη δεξιά γωνία του Φαμπιάνο.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της ομάδας της Αμμοχώστου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε με το... καλησπέρα, αφού ο Στεπίσνκι ισοφάρισε για την Ομόνοια στο 47ο λεπτό. Μετά από πάσα του Σεμέδο εντός περιοχής, ο Κούσουλος έκανε ένα κοντινό σουτ, ο Μακούν έκοψε πάνω στη γραμμή, ωστόσο ο Στεπίνσκι ακολούθησε τη φάση και σκόραρε από κοντά. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Πολωνού φορ με το «τριφύλλι».

Το τέρμα της ισοφάρισης έφερε ψυχολογία στην Ομόνοια που έψαξε την ολική ανατροπή πιέζοντας ψηλά. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν ευκαιρίες με αποκορύφωμα ένα τελείωμα του Μπέζους, που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, έσωσε εντυπωσιακά ο Αρμπολέδα σε κόρνερ.

Από το κόρνερ ήρθε και το γκολ της ανατροπής με τον Πολωνό να βρίσκει ξανά δίχτυα στο 62ο λεπτό. Μετά από την εκτέλεση κόρνερ και διεκδικήσεις στην περιοχή ο φορ των «πρασίνων» έστειλε από κοντά με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65ο λεπτό η Ανόρθωση έμεινε με δέκα παίχτες μετά από αποβολή του Ουαγκέ. Δεύτερη κίτρινη στον μπακ της «Κυρίας» που σταμάτησε τον Σεμέδο στην αντεπίθεση.

Ακολούθως η Ομόνοια και με το αριθμητικό πλεονέκτημα κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 71ο λεπτό με τον Ρόμαν Μπέζους. Ο Ουκρανός έπιασε το σουτ εντός περιοχής και νίκησε τον Αρμπολέδα.

Στο 75ο λεπτό η Ανόρθωση είχε δοκάρι, μετά από σουτ του Καστέλ εντός περιοχής η μπάλα σταμάτησε στην αριστερή κάθετη δοκό του Φαμπιάνο. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο η Ομόνοια έλεγχε τον ρυθμό και κατάφερε να κρατήσει μακριά την Ανόρθωση, ενώ και ο Φαμπιάνο δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε.

Έτσι η Ομόνοια πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που την κρατά ζωντανή στην... κούρσα για έξοδο στην Ευρώπη.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ομόνοια: Φαμπίανο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (90' Λέτσιακς), Φράνσον (86' Σιπριάνο), Στεπίνσκι (78' Κακουλλής), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς (46' Μπέζους), Χαραλάμπους (90' Ανδρέου).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλή, Μπάκιτς,Λέτσιακς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Αμού, Μπέζους

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μακούν, Μαρμούκ, Κορέια, Τιουνέ (69' Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (80' Περέα), Τσίκο, Ουαρίς (69 Αντωνίου) και Γκασαμά (56' Καστέλ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κάργας, Καστέλ, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσοντά, Περέα, Χρυσοστόμου.

Σκόρερ: 47',62' Στεπίνσκι, 71' Μπέζους/41' Μακούν

Κίτρινες: 89' Χαραλάμπους/33' Ουαγκέ, 58' Γκασαμά, 63' Τιουνέ, 76' Καστέλ

Αποβολές: -/66' Ουαγκέ

Διαιτητής:  Jovic Fran