(X)άθηκε η ευκαιρία

Ομόνοια και Πάφος fc δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις απώλειες του Άρη και της ΑΕΚ

Στην ισοπαλία (1-1) έμειναν Ομόνοια και Πάφος που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις απώλειες των Άρη και ΑΕΚ ενώ αυξήθηκε και η διαφορά τους από την κορυφή.

Α' Μέρος

Η Ομόνοια μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι με και προσπάθησε να πιέσει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Πάφος ισορρόπησε στο παιχνίδι και άρχισε να παίρνει μέτρα σίγα σίγα. Η πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι έγινε στο 27ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί το φάουλ αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Η Πάφος ήταν καλύτερη καθώς είχε την κατοχή και προσπάθησε με αρκετές μπαλίες να απειλήσει την εστία της Ομόνοιας. Από την άλλη οι «πράσινοι» στο 35ο λεπτό κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο με τον Μπέζους να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο 40ο λεπτό η κεφαλιά του Ντράγκομιρ κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδύτηρια στο 0-0 η Ομόνοια κατάφερε να προηγηθεί στο 45ο λεπτό .Μετά από γύρισμα του Χαμάς ο Σίμιτς από το ύψος της περιοχής πλάσαρε και νίκησε τον Ίβουσιτς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 1-0 της Πάφου.

Β Μέρος

Η Ομόνοια μπήκε και πάλι αρκετά δυνατά και στο 47ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά απο χέρι του Μποτσκάι στη περιοχή. Ο Μπεζούς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά ο Ίβουσιτς έπεσε σωστά και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Πάφος άρχισε να ασκεί πίεση στα επόμενα λεπτά με την Ομόνοια να οπισθοχωρεί. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 67ο λεπτό με τον Ντράγκομιρ να φεύγει απέναντι από τον Φαμπιάνο και με ιδανικό τελειώμα ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο στο να μην δεχθούν γκολ.

Η Ομόνοια ήταν όμως η ομάδα που πλησίασε στο γκολ και συγκεκριμένα στο 91ο λεπτό  μετά από γύρισμα του Κούσουλου, ο Σίμιτς έκανε την προβολή από πολύ κοντά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σίμιτς και πάλι απο πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει στόχο το σουτ του.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και μοιράστηκαν απο ένα βαθμό.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους (78′ Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Κούσουλος, Μπασιρού (84′ Κασάμα), Μπέζους (72′ Σεμέδο), Σίμιτς, Αλιούμ (78′ Χάμπος), Στεπίνσκι (84′ Μπάκιτς).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κακουλλή, Φράνσον, Λέζιακς, Μίλετιτς.

Πάφος:  Ίβουσιτς, Ικόκο (8′ Κβίντα), Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ, Ναμ (67′ Μπρούνο), Πέπε, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (85′ Κανέ), Τάνκοβιτς (85′ Κοντρέρας), Ζάιρο (85′ Τζάτζα).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια.

Σκόρερ: 45' Σίμιτς/66' Nτράγκομιρ

Κίτρινες:  Κουλιμπαλί, Κούσουλος / Κβίντα, Πέπε, Ρους