Πικρός βαθμός για Παφίτες και Λεμεσιανούς

Αλληλοεξουδετέρωση με χαμένες και τις δυο

Πάφος και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλoi 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης», αποτέλεσμα που δεν αφήνει κανένα ευχαριστημένο. Η λεμεσιανή ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 28ο λεπτό με τον Μάρκες αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη καθώς ο Ρους στο 89ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Στέλιος Κυριακίδης» ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να προσπαθούν να απειλήσουν.
Παρ'όλα αυτά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Δημητρίου εκτός απο μια φάσης διαρκείας στο 12ο λεπτό που τελικά σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ.

Ο Απόλλωνας σιγά σιγά κατάφερε να ισορροπήσει στο παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει με την σειρά του. Στο 23ο λεπτό ο Πέρετζ δοκίμασε το πόδι του έξω απο την περιοχή αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε.

Στο 28ο λεπτό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μετά απο ωραία μπαλιά του Εκμπολό στον Μάρκες που έκανε άψογο κατέβασμα και στη συνέχεια ψιλοκρέμασε τον Ίβουσιτς γράφοντας το 0-1.

Η Πάφος δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε με τους ποδοσφαιριστές της να κάνουν αρκετά ατομκά λάθη.
Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απείλησαν μετά απο ωραία συνεργασία και τελικό αποδέκτη τον Βαλακάρι που έκανε το σουτ αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 0-1 της Πάφου.

Β' Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να χάνει μεγάλη ευκαριά. Μπαλιά και πάλι στον Μάρκες που πάτησε στον Μπαγενγκά αλλά ο επιθετικός των φιλοξενούμενων δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα.

Η Πάφος απείλησε και αυτή στο 51ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς να κάνει ωραίο σουτ αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ,

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί αλλά δεν μπόρεσαν να μπουν με αξιώσεις στη περιοχή του Απόλλωνα.
Στο 63ο λεπτό ο Τάνκοβιτς επιχείρησε το σουτ αλλά ο Δημητρίου ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σταθερά.

Από την άλλη ο Απόλλωνας προσπάθησε πρώτα να αμυνθεί και να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα και δεύτερο να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Στο 83ο λεπτό απείλησαν και πάλι οι γηπεδούχοι με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω απο την εστία του Δημητρίου.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας θα άντεχε τη πίεση της Πάφου, ο Τουμάσι ανατράπηκε στην περιοχή απο τον Μαλεκκίδη με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντράγκομιρ αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε σε κόρνερ.

Παρ'όλα αυτά η παφιακή ομάδα στην επόμενη φάση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρους να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Τουμάσι και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό με το αποτέλεσμα να μην αφήνει κανένα ευχαριστημένο.

Πάφος: Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ (68′ Πέπε), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (68′ Τουμάσι), Μπρούνο (78′ Αμπντουσαλάμοφ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ικόκο, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο

Απόλλων: Δημητρίου, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ (10′ Πεϊμπέρνς), Μαλεκκίδης, Γιούρτσεβιτς (46′ Χάμπος), Κολ, Αρτεάν, Πέρετζ (64′ Βαλμπουενά), Μάρκες (84′ Φιλιώτης), Μπακένγκα (64′ Σαγκάλ)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Λοίζου, Άδωνη, Πειμπέρνς, Κρμέντσικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Χάμπος, Βαλμπουενά, Φιλιώτης.

Σκόρερ: 89' Ρους/28' Μάρκες,

Κίτρινες: Ρους , Κβίντα / Εκπολό , Μάρκες