«Ταρίφα» από Χόλαντ… έμεινε στο μηδέν η Εθνική

Δεν μπόρεσε να σταματήσει την παρέα του σταρ της Σίτι… η Κύπρος, που έχασε στη γεμάτη «Αρένα» με 4-0

Νίκη… στο ρελαντί για τη Νορβηγία κόντρα στην Εθνική μας. Με δύο γκολ του Χόλαντ (για δεύτερο σερί ματς κόντρα στην Κύπρο) και ένα των Σόρλοθ και Άουρσενς, η ομάδα του Σολμπάκεν πήρε τη νίκη με 4-0 και υποχρέωσε την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σε μία ακόμη βαριά ήττα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σόρλοθ 33’, Χόλαντ 65’, 72’ και Άουρσενς 81’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Λάρνακα με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Εθνική μας να περιμένει στο δικό της μισό.

Στο 19ο λεπτό οι Νορβηγοί απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Χόλαντ. Ο αστέρας της Σίτι μετά από σέντρα από τα δεξιά πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τον Μολ να αποκρούει εκπληκτικά.

Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Σολμπάκεν «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της, με τον Σόρλοθ σε μια πανομοιότυπη φάση με την προηγουμένη παίρνει την κεφάλια και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.

Η πρώτη φάση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε στο 25’, με το ωραίο πλασαριστώ σουτ του Κάστανου έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νίλαντ.

Παρά την καλή αμυντική λειτουργία της Εθνικής μας, οι Σκανδιναβοί άνοιξαν το σκορ στο 33’ με αρκετή δόση τύχης. Ο Σόρλοθ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Γκόγκιτς, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα για το 0-1.

Ένα πεντάλεπτο μετά η Νορβηγία λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμα της με τον Γκόγκιτς να βάζει στοπ στον Χόλαντ ο οποίος έκανε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

Με το ίδιο σκηνικό ξεκίνησε η επανάληψη με τους Σκανδιναβούς να έχουν τον έλεγχο και την Εθνική μας να είναι κλεισμένη στο δικό της μισό.

Οι Νορβηγοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 2ο ημίχρονο στο 59’, με το ευθύβολο σουτ του Μπεργκ από τα όρια της περιοχής να αναγκάζει τον Μολ να αποκρούσει με γροθιές.

Έξι λεπτά μετά ο Χόλαντ έδειξε την κλάση του κάνοντας το 2-0! Ο σταρ της Σίτι όντας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα με ένα εκπληκτικό γυριστό στο παραθυράκι του Μολ για να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο ασταμάτητος Νορβηγός δεν έμεινε εκεί όμως καθώς επτά λεπτά μετά πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ για το 3-0. Μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Χόλαντ πήρε την κεφάλια στέλνοντάς ευκολά την μπάλα στο πλεχτό της Εθνικής μας.

Στο 79ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απειλήσαν εκ νέου με τον Θόρτσβειτ να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά της περιοχής και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Λίγα λεπρά μετά και συγκεκριμένα στο 81’, η ομάδα του Σολμπάκεν πήρε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων με τον Άουρσενς. Ο μέσος της Σασουόλο εκμεταλλεύτηκε μια αναμπουμπούλα μέσα στη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του και να την στέλνει από το ύψος του πέναλτι στα δίκτυα του Μολ.

Έτσι η Νορβηγία υποχρέωσε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε μία ακόμη ήττα που την άφησε στον πάτο του ομίλου χωρίς βαθμό.

Κύπρος (Τιμούρ): Μολ, Ανδρέου, Κυπριανού, Καρώ, Γκόγκιτς, Κορέια, Κυριάκου (54' Σπόλιαριτς), Κούσουλος (78' Κορρέα), Χαραλάμπους (60' Πηλέας), Κάστανος (78' Γαβριήλ), Κακουλλής (54' Ηλία).

Νορβηγία (Σολμπάκεν): Νίλαντ, Ρίερσον, Άγιερ, Όστιγκαρντ, Μέλινγκ, Όντεγκαρντ (78' Θόρτσβειτ), Μπεργκ, Άουρσενς (87' Φιν), Σόρλοθ (64' Νούσα), Σολμπάκεν (63' Μπόμπ), Χάαλαντ (78' Λάρσεν).

Σκόρερ: - / 33' Σόρλοθ, 65', 72' Χάαλαντ, 81' Άουρσενς

Κίτρινες: 47' Κούσουλος / -

Διαιτητής: Donatas Rumsas