Σεφτές για «Κυρία»

Πρώτη νίκη για την Ανόρθωση στα πλέι οφ

Σ’ ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, η Ανόρθωση κέρδισε τον Απόλλων με 3-1, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του ήττα μετά τον περασμένο Οκτώβριο. Νίκη μετά από πέντε αγώνες για τους Αμμοχωστιανούς και πρώτη στα πλέι οφ.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λάρνακα. Και οι δύο ομάδες πίεζαν ψηλά στα πρώτα λεπτά, επιδιώκοντας το λάθος του αντιπάλου τους. Στο 5’, ο Ράγιος είχε ένα σουτ που κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Βάλε. Στο 9’, ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ήταν η αντεπίθεση της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή, ο Χάμπος πάσαρε στον Παπουλή, του οποίου το πλασέ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Παπαδόπουλο. Η Ανόρθωση ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 11’. Ο Ερέρο εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Ράγιος και με κεφαλιά παραβίασε την εστία του εορτάζοντα Μπρούνο Βάλε. Στο 24’, ο Καλντερόν έκανε λάθος, το εκμεταλλεύτηκε ο Ντα Σίλβα που ανατράπηκε από τον Ισπανό αμυντικό. Ο Μασιάς έδειξε κίτρινη κάρτα, όμως θα μπορούσε να δοθεί και κόκκινη στην συγκεκριμένη φάση. Στο 27 η Ανόρθωση σκόραρε και δεύτερο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούμπεν Ράγιος, που ξεγέλασε τον Βάλε. Η Ανόρθωση συνέχισε να είναι επικίνδυνη και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Ράγιος και Καμπρέρα προς το τέλος του ημιχρόνου. Από την άλλη, ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει με το σκορ εις βάρος του, χωρίς να γίνει επικίνδυνος, πέραν από ένα φάουλ του Ντα Σίλβα στο οποίο ο Βινίσιους δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Το πρώτο ημίχρονο, έτσι, ολοκληρώθηκε με την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Πίεχ και Σαρδινέρο μπήκαν στο ματς αντί Ρέινολτς και Ντα Σίλβα. Στο 49’, ο Παπουλής έκανε το πλασέ, όμως αυτό έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 52’, ο Καλό έφυγε μόνος όμως έκανε άσχημο τελείωμα από πλάγια αριστερά. Ο Απόλλων συνέχισε να είναι πιο επιθετικός, ενώ η Ανόρθωση προσπαθούσε να διαφυλάξει τα νώτα της. Στο 62’, ο Παπουλής έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν η σέντρα του Σέρτζιο βρήκε τον Παπουλή, όμως η προβολή του πήγε ψηλά άουτ. Στο 66’, η εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο πήγε ψηλά άουτ σε μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Πίεχ πήγε μόλις άουτ. Στο 71’, έγινε το 3-0 με αυτογκόλ του Πελαγία. Ήταν η σέντρα του Ολιβέιρα και ο Κύπριος αμυντικός στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδαςτου. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παπουλής μείωσε για τους φιλοξενούμενους με πλασέ από κόντά. Στο 82’, ο Σαρντινέρο είχε μια καλή κεφαλιά που κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου. Στις καθυστερήσεις, ο Απόλλων είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα, του οποίου το σουτ αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο στην τελευταία μεγάλη φάση του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Ερέρο, Καλδερόν, Γκάμπριελ, Σάντος, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος, Καλό, Ολιβέιρα, Καμπρέρα

Απόλλωνας: Βάλε, Σέρτζιο, Ντα Σίλβα, Ζοάο Πέδρο, Ρέινολτς, Κυριάκου, Παπουλής, Πελαγίας, Βινίσιους, Βασιλείου, Μάγκλιτσα

Αθλητισμός: Τελευταία Ενημέρωση