Καθάρισε εύκολα την Μακάμπι Χάιφα η Μπενφίκα

Άνετη επικράτηση για τους «Αετούς»

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Μπενφίκα στους ομίλους του Champions League, καθώς επικράτησε με 2-0 της Μακάμπι Χάιφα για την πρώτη αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά και την κυριαρχία στις φάσεις (6-3), ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε στο 30’ με τον Ράφα Σίλβα να εξαπολύει ένα σουτ από την κορυφή της περιοχής, με τον Τζος Κοέν έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και οι Μακάμπι Χάιφα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Πιερό να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας των Πορτογάλων και να πατάει στην περιοχή, ωστόσο ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος έκανε μια σωτήρια επέμβαση, που κράτησε την εστία της ομάδας του ανέπαφη στο 46ο λεπτό.

Στο 50’ η Μπενφίκα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από μια εξαιρετική σέντρα του Γκριμάλντο, βρήκε τον Ράφα Σίλβα ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των γηπεδούχων. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκριμάλντο βρήκε χώρο εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ και έστειλε τη μπάλα στην γωνία της αντίπαλης εστίας.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κρατήσουν το 2-0 και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους του Champions League.