Ντίαθ και Λούνιν έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης στη Ρεάλ

Έφυγε νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Λειψίας

Δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά έφυγε με προβάδισμα πρόκρισης από τη Γερμανία η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρότι βρήκε απέναντί της μια άκρως ανταγωνιστική και διαρκώς απειλητική Λειψία, η «βασίλισσα» πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Μπραχίμ Ντίαθ και στην πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε κάτω από τα δοκάρια της ο Λούνιν, ο οποίος δήλωσε «παρών» με πολλές και κρίσιμες επεμβάσεις!

Η Λειψία μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, πιέζοντας πολύ ψηλά και προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ρεάλ. Μάλιστα, στο 2’ ο Σέσκο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας μετά από μακρινό σουτ του Σλάγκερ και σκόραρε με κεφαλιά, αλλά παρότι δεν ήταν εκτεθειμένος, το γκολ του ακυρώθηκε από τους VAR για οφσάιντ του Χένρικς, ο οποίος φάνηκε να επηρεάζει τη φάση, όντας δίπλα στον τερματοφύλακα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ρεάλ απάντησε με διπλή δική της ευκαιρία στο 9’, όταν ο Τσουαμενί πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρος και ο Οπεντά έδιωξε την μπάλα λίγο πριν εκείνη περάσει την γραμμή, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Γκουλάσι μπλόκαρε ένα σουτ του Καμαβινγκά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Λειψία έβγαλε γρήγορη αντεπίθεση, με τον Λούνιν να νικάει τον Σέσκο, ενώ στο 15’ ο Ουκρανός γκολκίπερ μπλόκαρε με υπερένταση ένα μακρινό και πολυ δυνατό σουτ του Χένρικς.

Με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό, η Λειψία έχασε μία ακόμα ευκαιρία στο 20’, με τον πολύ δραστήριο Σέσκο να συνεργάζεται με τον Όλμο, αλλά με τον Τσουαμενί να βάζει την κόντρα και με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 20’ ο Μεντί βρήκε τον Ροντρίγκο, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να κάνει σωστό τελείωμα υπό την πίεση του Ράουμ. Λίγο πριν τη λήξη του ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου (45’), ο Ντίαθ έκλεψε και έσκαψε όμορφα την μπάλα για τον Βινίσιους, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, άστοχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Οπεντά να τεστάρει τα αντανακλαστικά του Λούνιν στο 47’, ωστόσο ήταν η Ρεάλ εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 49’, με τον Μπραχίμ Ντίαθ να συνεργάζεται με τον Καρβαχάλ και να αποφεύγει τέσσερις αμυντικούς με υπέροχη προσπάθεια, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα με φανταστικό πλασέ!

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η Λειψία «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Λούνιν να αποκρούει ασταθώς σουτ του Όλμο και τον Σέσκο να παίρνει το… ριμπάουντ, μόνο για να δει τον τερματοφύλακα της Ρεάλ να αρνείται και σε εκείνον το γκολ.

Το 2ο μέρος άρχισε επίσης με την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτήν τη φορά με γκολ που μέτρησε. Ο Μπραχίμ Ντίαθ έκανε ένα απίθανο σλάλομ στο 49', απέφυγε τέσσερις αντιπάλους και με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ. Στην επόμενη επίθεση ο Μπένιαμιν Σέσκο και ο Ντάνι Όλμο νικήθηκαν από τον Λουνίν στην ίδια φάση και δεν κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα για τους γηπεδούχους.

Η Ρεάλ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της και δεν κλείστηκε ξανά στα μετόπισθεν χωρίς πλάνο. Για αρκετή ώρα η κατοχή ήταν μοιρασμένη και μάλιστα στο 72ο λεπτό ο Βινίσιους είχε δοκάρι σε μία αντεπίθεση.

Ο Μάρκο Ρόζε έκανε τριπλή αλλαγή έπειτα από αυτήν τη φάση, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης με τους Αμαντού Χαϊνταρά, Έλιφ Έλμας και Γιουσούφ Πόουλσεν, την ώρα που οι "μερένγκες" συνέχισαν με τους ίδιους έντεκα.

Ο Λουνίν εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή του αγώνα, αποκρούοντας ένα βολέ του Τσάβι Σίμονς και ένα κοντινό σουτ του Σέσκο σε μία φάση που οι "μερένγκες" είχαν σταματήσει περιμένοντας fair play για τον τραυματισμό του Ντίαθ στο κέντρο του γηπέδου.

Η ένταση κυριάρχησε στα τελευταία λεπτά, με τον διαιτητή να βγάζει κίτρινες κάρτες, αλλά τη Λειψία να μην μπορεί να νικήσει τον Λουνίν κι έτσι η Ρεάλ έφυγε από τη "Ρεντ Μπουλ Αρένα" με μία πολύ σημαντική νίκη, λίγες ημέρες έπειτα από τον θρίαμβο και στο ντέρμπι κορυφής της La Liga κόντρα στη Ζιρόνα.

Πηγή: sport-fm.gr