ΑΕΛ: Τα δύο πρόσωπα και τα χαμένα πέναλτι

Για ακόμη ένα παιχνίδι όπως και σε πολλά στη φετινή σεζόν η Λεμεσιανή ομάδα σπατάλησε ένα ημίχρονο

Η ΑΕΛ πήγε στο παιχνίδι με τον Οθέλλο έχοντας ως στόχο τη νίκη για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Μακρή, όμως στο τέλος απέτυχε να πάρει το ζητούμενο. Ισοφαρίστηκε, και σε συνδυασμό με τα δύο χαμένα πέναλτι των Μίντσεφ και Τζάλμα, του τελευταίου στην εκπνοή του αγώνα, το σκορ έμεινε στο ισόπαλο 1-1.

Για ακόμη ένα παιχνίδι όπως και σε πολλά στη φετινή σεζόν η Λεμεσιανή ομάδα σπατάλησε ένα ημίχρονο. Στο πρώτο δεν ήταν τόσο καλή παρά το ότι προηγήθηκε με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα εύκολο γκολ και πάλι. Στην επανάληψη ήταν πιο επιθετική και διεκδικητική και το προσπάθησε για το τρίποντο όμως τα χαμένα πέναλτι της στέρησαν τη νίκη. Το γεγονός ότι η ομάδα του “πέταξε” ένα ημίχρονο είναι κάτι που παρατήρησε και ο Αλέξης Γαρπόζης και προσπαθεί να βρει τον τρόπο να το διορθώσει.

Από την πλευρά του ο Κύπριος τεχνικός, για ακόμη ένα παιχνίδι επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με βασικές μονάδες. Ο προπονητής της ΑΕΛ δείχνει να προτιμά να στηρίζεται στον βασικό του κορμό και σε αυτά τα ματς, παρά να κάνει πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα συνεχίσει με το ίδιο σκεπτικό και στα υπόλοιπα παιχνίδια.