Βήμα... σημειωτόν για Οθέλλο (vid)

Η ομάδα της Αθηαίνου έψαξε τη νίκη κόντρα σε μια ΑΕΛ χωρίς ιδιαίτερο στόχο άλλα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο

Οθέλλος και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή»  καθώς έμειναν στο 1-1. Δύο χαμένα πέναλτι για την ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα με τον Μίντσιεφ στο 56ο λεπτό και μετά απο τον Τζιάλμα στο 94ο λεπτό.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά δυνατά με στόχο να επιτεθούν απο νωρίς.

Η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 11ο λεπτό με τον Μεντόσα να κάνει το σουτ αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε σε κόρνερ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ του αγώνα στο 19ο λεπτό με τον Ντζάλμα να κάνει τη σέντρα και ο Μακρής τη δυνατή κεφαλιά που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταουντούλ.

Ο Οθέλλος στα επόμενα λεπτά πίεσε αρκετά για την ισοφάριση και εν τέλει έφτασε στο γκολ με τον Πιχ στο 34ο λεπτό να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και να νικάει τον Ανέστη.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά του αγώνας με την ΑΕΛ να έχει την τελευταία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μεντόσα να κάνει απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 1-1.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι αρκετά καλός όπως και στο πρώτο μέρος.

Η ΑΕΛ στο 54ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα του Κατσιάτη πάνω στον Μακρή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίντσιεφ ο οποίος αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ταουντούλ.

Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη απείλησε και πάλι στο 68ο λεπτό με τον Ντζιάλμα να κάνει το σουτ αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε σταθερά.

Ο χρόνος κυλούσε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε τη τύχη αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές.

Ο Οθέλλος απείλησε στο 89ο λεπτό με τον Σανγκαρέ να εκμεταλλεύεται το λάθος των αμυντικών της ΑΕΛ αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΛ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι μετά απο χέρι στη περιοχή του Οθέλλου. Αυτή τη φορά την εκτ΄έλεση ανέλαβε ο Ντζιάλμα ο οποίος νικήθηκε απο τον Ταουντούλ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Γιάνσεν (59′ Κόπας), Σταμούλης, Ναρντίνι, Μπραμπίγια (70′ Σλάβικ), Σανγκαρέ, Κατσιάτη (70′ Σούτο), Χατζηπασχάλης (70′ Ράμος), Ανάνγκ (79′ Κυριάκου), Πιχ, Κορίνους.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρής, Κυριάκου, Ράμος, Χριστοδούλου, Σούτο, Σλάβικ, Κόπας, Μαΐσουράντζε, Μίτσης, Ιωάννου.

ΑΕΛ:  Ανέστης, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Ντζάλμα, Παπαφώτης (74′ Θεμιστοκλέους), Μεντόσα (58′ Μορέιρα), Σέρνιτς, Κα (74′ Μόρσαΐ), Μακρής (58′ Γερολέμου), Μίντσιεφ (88′ Ανδρέου).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Μόρσαΐ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Γενεθλίου.

Σκόρερ: 34'Πιχ/19'Μακρ΄ής

Κίτρινες: Κατσιάτης/Ντζιάλμα