Ανόρθωση: Το άστρο του Γκαγιέγο

Δύο αλλαγές... δύο γκολ και λύτρωση για τον τεχνικό της «Κυρίας»

Σπουδαία νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε με 2-0 στο χθεσινό ντέρμπι με την Ομόνοια. Η ομάδα του Γκαγιέγο έδειξε να το θέλει περισσότερο το ματς και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το σημαντικό τρίποντο.

Αν και ήταν κατώτερη των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο και δεν απείλησε η ομάδα του, στο δεύτερο μέρος τα άλλαξε όλα. Αρκετά τα λάθη στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, κυρίως στην ανάπτυξη ενώ λίγο έλειψε να βρεθούν πίσω στο σκορ μετά τη διπλή μεγάλη ευκαιρία των «πράσινων» στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Όπως φάνηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο τεχνικός της «Κυρίας» διάβασε καλύτερα το παιχνίδι με την ομάδα του να μπαίνει διαφορετική και με επιθετικές διαθέσεις απο τα πρώτα λεπτά. Αν και ακυρώθηκε ορθά το γκολ του Τσίκο η Ανόρθωση δεν έμεινε μόνο εκεί. Οι ποδοσφαιριστές του Γκαγιέγο πίεσαν, άρχισαν να βγαίνουν πρώτοι στην μπάλα και έδειξαν να το θέλουν περισσότερο.

Ο Ισπανός τεχνικός λυτρώθηκε στο τέλος του αγώνα καθώς με δύο αλλαγές του διαφοροποίησε την ιστορία του αγώνα. Πρώτα με τον Καστέλ που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και μετά απο λίγα λεπτά άνοιξε το σκορ. Εξαιρετικό το πρώτο γκολ της Ανόρθωσης καθώς όλοι οι παίκτες άγγιξαν τη μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Καστέλ που σκόραρε ένα δύσκολο γκολ.

Το «άστρο» του Γκαγιέγο είχε και συνέχεια καθώς ακόμη ένας ποδοσφαιριστής του που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Ο λόγος για τον Κορεία ο οποίος στο 90ο λεπτό έβαλε τέλος στον αγώνα με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ.

Πλέον η βαρωσιώτικη ομάδα πηγαίνει στη διακοπή με την απαραίτητη ηρεμία για να επιστρέψει έτοιμη καθώς ακολουθούν δύο ντέρμπι με Απόλλων και ΑΕΚ.