Μάδησε το τριφύλλι η Κυρία

«Έσπασε» το αήττητο της Ομόνοιας, μαζί και τη γκίνια του ΠΑΠ

Σπουδαία νίκη για την Ανόρθωση που νίκησε την Ομόνοια με 2-0 στο ντέρμπι χάρις στα γκολ των Καστέλ και Κορέια. Με την νίκη αυτή η «Κυρία» έφτασε τους 21 βαθμούς και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Πρώτη ήττα για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα μετά απο 11 αγωνιστικές.

Α' Μέρος

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιτεθούν. Παρ'όλα αυτά οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά μαρκαρίσματα δεν βοήθησαν τον ρυθμό του αγώνα να είναι γρήγορος.

Στο 10ο λεπτό η Ομόνοια πλησιάσε στο γκολ με τον Σεμέδο να κάνει το πλασέ απο πλεονεκτική θέση αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Κακουλλή που έκανε το πλασέ με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης αλλά ο Φερέρ απομάκρυνε τη μπάλα προ γραμμής.

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου καθώς η επόμενη τελική έγινε στο 38ο λεπτό όταν ο Γκασάμα επιχείρησε το σουτ απο πλάγια αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Τελευταία φάση πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Τεχέρα εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα απο την εστία του Φαμπιάνο.

Έτσι λοιπόν το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο τελειώσε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Β Μέρος

Στο 46ο λεπτό ο Τσίκο σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μετά απο παρέμβαση του Var καθώς η μπάλα κτύπησε στο χέρι του.

Είκοσι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Καστέλ τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς σκόραρε το 5ο του φετινό γκολ. Πήρε τη μπάλα με τη πλάτη στο τέρμα κατάφερε και έκανε το σουτ νικώντας τον Ουζόχο και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης που κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Απο την άλλη οι της Ομόνοιας επηρεάστηκαν μετά το γκολ καθώς δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Οι ποδοσφαιριστές του Γκαγιέγο κυκλοφορούσαν τη μπάλα πιο εύκολα στα τελευταία λεπτά κάτι που δυσκόλεψε πολύ τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας να φανούν απειλητικοί.

Στο 90ο λεπτό ο αγώνας έλαβε τέλος καθώς μετά απο αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Κορεία η Ανόρθωση διπλασιάσε τα γκολ της.

Η Ομόνοια απείλησε δύο φορές στα εναπομείναντα λεπτά για να μειώσει στο σκορ. Στο 97ο λεπτό ο Αλιούμ έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ανσαριφάντ εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

Η Ανόρθωση πανηγύρισε σπουδαία νίκη σπάζοντας το αήττητο της Ομόνοιας ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση και στους 21 βαθμούς.

Ανόρθωση(Γκαγιέγο):  Αρμπολέδα, Κάργας, Φερέρ, Ουαγκέ, Γκαρσία, Τεχέρα, Τιουνέ, Τσίκο, Φερέιρα, Ουαρίς, Γκασάμα

Ομόνοια(Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Χάμπος, Σεμέδο, Λοϊζου, Ανσαριφάρντ, Κακουλλής

Σκόρερ: 65' Καστέλ, 90' Κορέια/-

Κίτρινες: Αρμπολέδα/ Μάθιους