ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 1-4: Τεσσάρα και ένα βήμα πιο κοντά

Η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς

Εξαιρετικός ήταν ο σημερινός ΑΠΟΕΛ ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΛ με 1-4. Σε όλο τον αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και δίκαια έφθασαν σε αυτή τη μεγάλη νίκη. Πλέον το +4 από τη δεύτερη ΑΕΚ διατηρείτε και με 3 παιχνίδια μέχρι το τέλος της σεζόν ο ΑΠΟΕΛ είναι ο το πρώτο φαβορί για τα καλά.

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο. Μόλις στο 6’ ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά, η μπάλα πέρασε από όλους και είχε κατεύθυνση προς το τέρμα, όμως ο Ρομό είπε όχι. Στο 10’ ο Σοάρες δοκίμασε από μακριά να απειλήσει με ένα φάουλ, όμως δεν είχε καμιά τύχη το δυνατό μεν άστοχο δε, σουτ του. Στο 18’ ο Βάντερ έλεγξε δύσκολα μια πάσα από τον Κάνιας, έκανε το σλάλομ και πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Δυο λεπτά αργότερα μάλιστα ο Μπαράλ δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε κάπου και έφυγε λίγο έξω από την εστία του Ρομό. Στο 22’ ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά, όμως ο Πιέρος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή. Στο 27’ και πάλι ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν Αλεξάνδρου και Βάντερ συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να κάνει τη συρτή μπαλιά στην περιοχή, ο Μπαράλ με προβολή βρήκε την μπάλα, όμως ο Ρομό είπε όχι. Στο 33’ η ΑΕΛ έχασε καλή ευκαιρία όταν μετά από φάουλ του Πίτι ο Κυριάκου έπιασε την κεφαλιά, όχι όμως όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε έξω. Στο 39’ ο Βάντερ μπήκε στην περιοχή του Ρομό, έκανε το γύρισμα, όμως ο Μπαράλ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει. Στο επόμενο λεπτό ο Μπλάνκο με χώρο έκανε το σουτ, τελευταία στιγμή όμως έβαλε το σώμα του ο Αλεξάνδρου και έδωσε τη λύση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Στο 45’ ο Εμπεσίλιο πέρασε και τον Ρομό και έγραψε το 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ. Στο 49’ μάλιστα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Εμπεσίλιο έφυγε μόνος, έκανε το πλασέ ο Ρομό του είπε όχι και στη συνέχεια το σουτ του Κάνιας κόντραρε σε αντίπαλο. Δυο λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βάντερ, ο Μπαράλ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 57’ ο Πίτι δοκίμασε από μακριά το πόδι του με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω από τα δοκάρια του Βάτερμαν. Στο 67’ ο Νικολάου δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω από την εστία του Βάτερμαν. Στο 68’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Κάνιας πέρασε όμορφα από αριστερά, έδωσε στον Εμπεσίλιο στην περιοχή, όμως αυτός δεν έκανε το σουτ και έψαξε τον Αλωνεύτη για σιγουριά, με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα. Στο επόμενα δυο λεπτά η ΑΕΛ έχασε δυο μεγάλες φάσεις, όταν ο Κυριάκου δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα δυο φόρες. Την πρώτη η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ και έφυγε σε κόρνερ, ενώ στη δεύτερη η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 75’ έγινε η ωραία μπαλιά του Αλωνεύτη και με δύσκολη κεφαλιά ο Πιέρος έγραψε το 0-3. Στο 80’ ο Μιτρέα έκανε ένα σουτ από μακριά, ο Βάτερμαν με υπερένταση ακούμπησε την μπάλα η οποία βρήκε στο δοκάρι και πέρασε κόρνερ. Στο 85’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Ο Μιτρέα εκτέλεσε σωστά και έγραψε το 1-3. Όμως ήταν αργά. Μετά από δυο λεπτά ο Αλωνεύτης έδωσε δεύτερη ασίστ στον Πιέρο Σωτηρίου που με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-4. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να φτάνει δίκαια σε μια μεγάλη νίκη.

ΑΕΛ: Ρομό, Κυριάκου, Φορτούνα, Κυριάκου, Μιτρέα, Νικολάου, Σοάρες, Πίτι, Σασί, Μπλάνκο, Μαύρου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αρτυματάς, Αλεξάνδρου, Αστίθ, Γιαμπερέ, Κάνιας, Μοράις, Εμπεσίλιο, Βάντερ, Μπαράλ, Σωτηρίου