ΑΠΟΕΛ: Ομάδα με ποιότητα, εμπειρία και… προοπτική

Οι γαλαζοκίτρινοι εξασφάλισαν σχετικά εύκολα το εισιτήριο για τον Γ΄ προκριματικό γύρο δείχνοντας βελτίωση

Κόντρα σε μια αρκετά καλή ομάδα, ο ΑΠΟΕΛ με την εμπειρία και την ποιότητα του, κατάφερε με δεύτερη νίκη (2-1) επί της Βοϊβοντίνα, να προκριθεί στον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Conference League.

Ήταν καλός ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο αλλά μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου. Όπως και στον πρώτο αγώνα, πριν μια εβδομάδα στην Λευκωσία, οι «γαλαζοκίτρινοι» άσκησαν πίεση στους αντιπάλους πολύ ψηλά σε μια προσπάθεια να τους εμποδίσουν να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα. Ξεκίνησαν με σχηματισμό 4 - 3 – 3. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη και κινδυνέψαν σοβαρά να χάσουν το πλεονέκτημα του πρώτου παιχνιδιού.

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο είχε τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού και έδειχνε ότι μπορούσε να φτάσει στο τέρμα. Το πέτυχε με τον Σαρφό στο 27’ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τσεμπάκ, ωστόσο στην συνέχεια δεν αντέδρασε σωστά, στην πίεση των γηπεδούχων, που ισοφάρισαν 10 λεπτά αργότερα (37’).

Με πολύ καλή κυκλοφορία στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού αναγκάζοντας την Βοϊβοντίνα να κάνει αρκετά λάθη. Ο Σα Πίντο άλλαξε τον σχηματισμό σε 4 – 2 - 3 – 1 και έκανε, τον κατάλληλο χρόνο, αλλαγές που βοήθησαν ουσιαστικά.

Μεσοαμυντικά οι γαλαζοκίτρινοι ήταν εξαιρετικοί και δεν επέτρεψαν στους Σέρβους να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν κάποια μακρινά σουτ αφού οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ τους σταματούσαν σχετικά εύκολα, έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του Α’ ημιχρόνου, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ έκαναν ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Οι περισσότεροι διακρίθηκαν ιδιαίτερα ενώ δεν υπήρχε κάποιος παίκτης που να μην ήταν καλός.

Η κριτική των παικτών

Ξεχωρίσαμε τον Κβιλιτάια ο οποίος έδωσε πολλές δυνάμεις και τον ένιωσαν ιδιαίτερα οι Σέρβοι, έστω και αν δεν σκόραρε. Ο Τσεμπάκ ήταν και πάλι εξαιρετικός και δημιούργησε το πρώτο γκολ. Πολύ καλός ήταν και ο Σούσιτς. Ο Κρέσπο ήταν απροσπέλαστος, όπως και ο Ντβάλι. Ο Μπέλετς έδειξε την κλάση του στις λίγες φορές που χρειάστηκε.

Πολύ καλή δουλειά έκαναν οι τρεις παίκτες του κέντρου. Ο Σαρφό ξεκίνησε εντυπωσιακά αλλά κουράστηκε γρήγορα αφού δέχτηκε και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα. Σπουδαία δουλειά έκανε ο Κονσταντίνοφ ενώ ο Ντάλσιο δεν εντυπωσίασε αλλά ήταν και πάλι πολύ ουσιαστικός.

Για τον αρχηγό Κβιλιτάια αναφερθήκαμε πιο πάνω. Ο Φετφατζίδης στο δεξί άκρο είχε πολλές θετικές ενέργειες όσο είχε δυνάμεις. Ο Γουίλσον έχει την ποιότητα αλλά ακόμα δεν προσαρμόστηκε στον ρόλο του στο αριστερό άκρο.

Όσο για τον Εφραίμ που πέτυχε το νικητήριο γκολ, δείχνει ότι έχει ακόμα πολλά να δώσει.