ΑΠΟΕΛ: Το τέταρτο που… «δαιμονίζεται»

Κάτι που επαναλαμβάνεται παύει να είναι τυχαίο

Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ βρήκε γκολ στα τελευταία λεπτά παίρνοντας μια μεγάλη νίκη απέναντι στην Ανόρθωση την περασμένη αγωνιστική. Η ομάδα της Λευκωσίας είχε για χρυσό σκόρερ τον Τομανέ που «χτύπησε» στο 89ο λεπτό χαρίζοντας στη ομάδα του το τρίποντο.

Γενικά, οι «γαλαζοκίτρινοι» μας έχουν συνηθίσει στη φετινή σεζόν να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά των αγώνων, κάτι που δείχνει και τη νοοτροπία που έχουν καθώς δεν τα παρατάνε μέχρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης. Πέρα από τη νοοτροπία του νικητή, αυτό το στατιστικό δείχνει ότι γίνεται μια πολύ καλή δουλειά στον Αρχάγγελο και στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέταρτο 76-90 ο ΑΠΟΕΛ έχει καταφέρει να πετύχει δέκα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Σχεδόν το 1/3 των τερμάτων των «γαλαζοκιτρίνων» έχει σημειωθεί στο τελευταίο 15λεπτο των αγώνων και αυτό λέει πολλά.

Το δεύτερο πιο παραγωγικό τέταρτο της ομάδας του Σα Πίντο είναι το 46-60 με οκτώ γκολ, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» συνεχίζουν παραμένουν «άσφαιροι» στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο (0-15) των αγώνων.