Εθνικός Άχνας - ΑΠΟΕΛ 1-1: Ξύπνησε αργά και το πλήρωσε

Πλήρωσε την κακή του απόδοση για 60 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ, καθώς δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 1-1 με τον Εθνικό Άχνας

Πλήρωσε την κακή του απόδοση για 60 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ, καθώς δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 1-1 με τον Εθνικό Άχνας. Η ομάδα της Άχνας έπαιξε πολύ ωραία στο πρώτο μέρος και σκόραρε με τον Κυπριανού, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ποτέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 65'. Στα τελευταία 20' λεπτά του παιχνιδιού, δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο καθώς υπήρξαν περισσότερες από 15 διακοπές από παίκτες του Εθνικού που ήταν στο έδαφος.

Α’ ημίχρονο

Με διάθεση για να επιτεθεί ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Γιώργου Δώνη. Η αμυντική όμως λειτουργία όμως του Εθνικού ήταν σωστή. Μάλιστα στο 11’ ο Εθνικός μετά από λάθος του Εφραίμ στο χώρο του κέντρου, έφυγε σε μια ωραία αντεπίθεση, με τον Κυπριανού να πατά περιοχή από δεξιά, να κάνει το δυνατό σουτ και έτσι απλά να νικά τον Γκουτίνιο, που δεν μπορούσε να αντιδράσει για να γράψει το 1-0. Το τέρμα θορύβησε τον ΑΠΟΕΛ που άμεσα έχασε δυο καλές προϋποθέσεις για τέρμα, με την τελική πάσα όμως να μην είναι ποτέ καλή. Μάλιστα στο 15’ ήρθε νέο λάθος από Μιλάνοφ και Σόουζα αυτή τη φορά, με τον Κιπιάνι να πατά περιοχή και να κάνει το σουτ, όμως αυτή τη φορά ο Γκουτίνιο του είπε όχι. Μάλιστα στο 23’ ο Εθνικός έχασε και νέα ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεσε φάουλ του Κιπιάνι. Στο 26’ ήρθε και πρώτη τελική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, όταν μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 34΄ ο Ρουέδα εκτέλεσε απίθανα ένα φάουλ από καλό σημείο, όμως ο Μπογκατίνοφ είπε το όχι, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ποτέ από εξαιρετική θέση, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Τελευταία φάση του ημιχρόνου, άνηκε στον Εθνικό, όταν σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Αρέστη πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Ρουέδα έδιωξε σε κόρνερ πριν τον επερχόμενο Κιπιάνι.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά ανούσια τη μπάλα και τον Εθνικό να πατά πολύ καλύτερα. Μάλιστα στο 46’ ο Κιπιάνι βρέθηκε στην περιοχή όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό. Στο 51’ σε νέα αντεπίθεση του Εθνικού, ο Παπαγεωργίου έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Γκουτίνιο ήταν έτοιμος. Δυο λεπτά αργότερα ο Αλεξάνδρου έκανε μια μπαλιά, έγινε η κεφαλιά από τον Ζαχίντ, με τον Μπογκατίνοφ να σώζει. Στο 59’ ο Ζαχίντ γύρισε πολύ ωραία στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ήρθε ένα μακρινό δυνατό σουτ από τον Αρέστη, με τον Γκουτίνιο να είναι σε ετοιμότητα. Στο 62’ λεπτό ο Γιώργος Δώνης έκανε διπλή αλλαγή ώστε να αλλάξει ο σχηματισμός, με τους Αλεξάνδρου και Εφραίμ να βγαίνουν έξω και τους Αλωνεύτη και Ντε Καμάργκο να βγαίνει έξω και το σύστημα του ΑΠΟΕΛ να γίνεται 3-5-2. Στο 65’ ο Ζαχίντ έδωσε μια εξαιρετική πάσα στον Ποτέ που πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-1. Στο 67’ ο Αλωνεύτης πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Εθνικού. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαλάι δοκίμασε από μακριά το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 75’ ο Αλωνεύτης έκανε μια ωραία μπαλιά, ο Ποτέ δοκίμασε για την προβολή όμως η μπάλα κατέληξε έξω. Στο 86’ η κεφαλιά του Ντε Κάμάργκο δεν είχε αποτέλεσμα, ενώ από το 70’ και ύστερα οι παίκτες του Εθνικού ήταν συνέχεια στο έδαφος. Στο 91’ ο Ζαχίντ έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ δυο λεπτά αργότερα του σουτ του Σαλάι, αποκρούστηκε από τον Μπογκατίνοφ. Στο 94’ ο Αλωνεύτης από πολύ κοντά δεν κατάφερε να βρει εστία από πολύ κοντά. Στο 96’ ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού και μάλιστα αυτό ήταν τεράστιο λάθος μιας και στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων υπήρξαν 4 διακοπές για παίκτες στο έδαφος, μια κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις και μια αλλαγή.

Ενδεκάδες

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Νταβόρ, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε, Ενέσκου, Κυπριανού, Σικάρσκι, Φιλίποβ, Παπαγεωργίου, Αρέστη, Ντόβνια

ΑΠΟΕΛ: Γκουντίνιο, Αλεξάνδρου, Μερκής, Ρουέδα, Μιλάνοφ, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σαλάι, Εφραίμ, Ποτέ

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση