Εξάσφαιρος ΑΠΟΕΛ… έκανε μια χαψιά τον Οθέλλο!

Πήρε την ευρύτερη φετινή του νίκη και αύξησε τη διαφορά, βάζοντας πίεση στους υπόλοιπους

Άνετο και καταιγιστικό το ΑΠΟΕΛ, που ξέσπασε στον Οθέλλο και επέστρεψε στις νίκες μετά την «γκέλα» με τον Εθνικό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 6-0 της ομάδας της Αθηαίνου και ανέβηκαν στους 45 βαθμούς στην 1η θέση και περιμένουν το παιχνίδι ανάμεσα σε Άρη και Ανόρθωση για να δουν πόσο θα απέχουν από τη 2η θέση. Το ΑΠΟΕΛ καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 4-0 με τα γκολ των Βιγιαφάνες (5’), Σατσιά (20’), Ναρντίνι αυτογκόλ (25’) και Ντβάλι (36)’. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν τελειωμένο, με το ΑΠΟΕΛ να σκοράρει πέμπτο γκολ αρκετά νωρίς, στο 47’ με τον Γουίλσον να κάνει το 5-0 και τον Βιτάλ στο 90' να διαμορφώνει το τελικό 6-0. Έτσι η ομάδα του Σα Πίντο έβγαλε αντίδραση με εξαιρετική εμφάνιση και επέστρεψε στις νίκες, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά απ’ την αρχή του αγώνα και μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί. Μετά από κόρνερ του Μαρκίνιος βγήκε η κομπίνα, ο Βιγιαφάνες πήρε μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με σουτ νίκησε τον Ταουντούλ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πατά καλύτερα και να έχει την υπεροχή, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Σα Πίντο μέσα σε ένα πεντάλεπτο από το 8’ μέχρι το 13’ έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για το 2-0. Στο 8’ ο Δώνης εντός περιοχής σε καλή θέση, έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 9’ ο Βιγιαφάνες έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 13’ μετά από γύρισμα του Μαρκίνιος ο Σατσιάς έπιασε το πλασέ, όμως ο Ταουντούλ έπεσε και μάζεψε.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 17’ απείλησε την εστία του ΑΠΟΕΛ, με τον Κόπας, ο όποιος έπιασε το σουτ, όμως ο Μπέλετς αντέδρασε σωστά, απομακρύνοντας την μπάλα.

Το ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα με δύο μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα στο 18’ χάθηκε Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Δώνης έκανε το γύρισμα ο Κβιλιτάια από κοντά με το γόνατο προσπάθησε να σκοράρει, απέκρουσε σωτήρια ο Ταουντούλ. Ένα λεπτό μετά στο 19’ ο Δώνης εντός περιοχής με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.

Φυσικά η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ έφερε καρπούς, καθώς στο 20’ οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο τέρμα. Ο Δώνης από αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε την μπαλιά, με τον Σατσιά να πιάνει την κεφαλιά, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ «σκότωσε» το παιχνίδι μετά από γύρισμα του Ζέφτε, η μπάλα χτύπησε στον Ναρντίνι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και στο 36’ έφτασε σε τέταρτο τέρμα. Μετά από μπαλιά του Μαρκίνιος ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Ταουντούλ, όμως η μπάλα χτύπησε ξανά στον Ντβάλι και κατέληξε στα δίχτυα.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 4-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ με το «καλημέρα» έφτασε και σε πέμπτο γκολ. Στο 47’ ο Μαρκίνιος πέρασε ωραία κάθετη στον Γουίλσον που μπήκε ως αλλαγή και αυτός με ψύχραιμό πλασέ έκανε το 5-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν τελειωμένο, οι δύο ομάδες έπαιξαν εντελώς άνετα, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει, όμως και πάλι το ΑΠΟΕΛ κράτησε μπάλα και έλεγξε το ματς, πέραν από τη φάση στο 55’ που σκόραρε ο Οθέλλος με τον Κατσιατή, όμως ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ.

Στη συνέχεια του αγώνα όπως ήταν λογικό έπεσε ο ρυθμός, χαλάρωσε και το ΑΠΟΕΛ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Οθέλλο να κάνει κάποιες επιθετικές ενέργειες, κυρίως με μακρινά σουτ, που δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Στο 90' το ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 6-0 με τον Βιτάλ εντός περιοχής με σουτ νίκησε τον Ταουντούλ. Το 6-0 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η ομάδα του Σα Πίντο έβγαλε αντίδραση με εξαιρετική εμφάνιση και επέστρεψε στις νίκες, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (72' Πολυκάρπου), Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνες (46' Γουίλσον), Κβιλιτάια, Τσεμπάκ (46' Σαρφό), Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος (86' Νίσσης), Δώνης (72' Φαουάζ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Τομανέ, Καττιρτζής, Βρόντης.

Oθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46' Ράμος), Χατζηπασχάλης (46' Κατσιατής), Ανάνγκ, Κόπας (46' Καστάνας), Ντούρις (60' Σούτο), Πιχ (73' Μπραμπίγια), Ουεσλάτι.

Στον πάγκο οι Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρής, Σανγκαρέ, Μιτσής, Ιωάννου, Κορινούς.

Σκόρερ: 5' Βιγιαφάνες, 20' Σατσιάς, 25' Ναρντίνι (αυτογκόλ), 36' Ντβάλι, 47' Γουίλσον/