Πεντάρα κορυφής και… χαμόγελα για Δώνη!

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ, με τον Ελλαδίτη να σκοράρει δις και να στέλνει ελπιδοφόρα μηνύματα

Το ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του καθώς επικράτησε της Δόξας με 5-0 και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Επιστροφή του Δώνη με δύο γκολ δίνοντας αισιόδοξα μηνύματα ενόψει συνέχειας.

Α' Μέρος

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο όπως ήταν λογικό με στόχο να ελέγξει τον ρυθμό και να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Μόλις στο 4ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία μετά απο σέντρα του Μαρκίνιος στον Εντογκαλά που βρέθηκε σε τετ-α-αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με τον τερματοφύλακα της Δόξας να απεκρούει.

Στο 15ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κρέσπο. Ο Μαρκίνιος απο δεξιά μπήκε στη περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια και στη συνέχεια έκανε το γύρισμα με τον κεντρικό αμυντικό του ΑΠΟΕΛ να κάνει το πλασέ και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η κατοχή της μπάλας συνεχίστηκε απο τους γηπεδούχους ενώ η Δόξα ήταν τελείως ακίνδυνη. Στο 21ο λεπτό έπειτα απο σέντρα του Βιτάλ ο Τομανέ έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα να μην σημειωθούν σημαντικές φάσεις.

Έτσι λοιπόν τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της Δόξας.

Β' Μέρος

Η Δόξα μπήκε κάπως καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει το ΑΠΟΕΛ.

Στο 51ο λεπτό ο Ναμπί έκανε το σουτ αλλά δεν απείλησε τον Μπέλετς καθώς η μπάλα έφυγε έξω.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στην πρώτη τους τελική φάση κατάφεραν να διπλασιάσουν τα γκολ τους. Ο Βιγιαφάνες που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου μέρους μετά απο εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Σισκόφσκι και έβαλε την ομάδα του μπροστά με δύο γκολ.
Στο 66ο λεπτό η Δόξα απείλησε με τον Βελκόφσκι μετά απο εκτέλεση φάουλ να δοκιμάζει το σουτ αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό ο Γουίλσον έδωσε ωραία κάθετη στον Δώνη που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σισκόφσκι και να σημειώσει το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Η ομάδα του Σα Πίντο δεν έμεινε εκεί καθώς σημειώσε και τέταρτο γκολ. Ο Ντάλσιο έκανε το γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Δώνη που έκανε το σουτ και νίκησε για δεύτερη φορά τον Σισκόφσκι.

Λίγο πριν το τελικό σφύριγμα το ΑΠΟΕΛ σκόραρε και πέμπτο γκολ. Σέντρα του Ντάλσιο, εντυπωσιακό γυριστό του Κβιλιτάια και 5-0 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες με εκκωφαντικό τρόπο και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

H TΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ(Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Τομανέ.

Δόξα(Πετράκης):  Σισκόφσκι, Σιέλης, Τρούγιτς, Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Χ. Κυριάκου, Ασάντε, Ντζετζέ

Σκόρερ: 16' Κρέσπο,55' Βιγιαφάνες,70' Δώνης,77' Δώνης,93' Κβιλιτάια/-

Κίτρινες: Κρέσπο  / Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλτσέους