Πέρασε αέρας απ’ «Αμμόχωστος»… και προελαύνει (vid)

Επικρατώντας εύκολα (4-0) της Νέας Σαλαμίνας, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε έστω και προσωρινά τη διαφορά του απ' τη δεύτερη θέση στους έξι βαθμούς

Πήρε διπλό και έβαλε... πίεση ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν με 4-0 τη Νέα Σαλαμίνα σε αγώνα της 21ης αγωνιστικής στο στάδιο «Αμμόχωστος», δίνοντας συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα της πρωτεύουσας παρά το ότι δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει σοτ πρώτο μισάωρο κατάφερε με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο με Εντονγκαλά (33’) και Κβιλιτάια (36’) να πα΄ρει ισχυτό προβάδισμα από το ημίχρονο.

Με τη Νέα Σαλαμίνα να μη μπορεί να αντιδράσει και το ΑΠΟΕΛ απόλυτα ουσιαστικό να προσθέτει ακόμη δύο τέρματα στην επανάληψη με Ντβάλι (51’) και Μαρκίνιος (76’), το σύνολο του Σά Πίντο πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» βρίσκονται στην πρώτη θέση με 48 βαθμούς και στο +6 από την 2η ΑΕΚ, ενώ όσο αφορά τη Νέα Σαλαμίνα η εξάδα... απομακρύνεται.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν ορεξάτες και να προσπαθήσουν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε περισσότερο μπάλα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει αν απειλήσει ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά.

Το πρώτο τέταρτο του ματς πέρασε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, αφού αμφότεροι δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Μετά από το 15ο λεπτό, είδαμε καλύτερο παιχνίδι και τα πρώτα σουτ από τις δύο ομάδες με Μελίσσα και Μπέλετς ωστόσο να μαζεύουν σταθερά όποτε χρειάστηκαν.

Ακολούθως είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με φάσεις κυρίως μέσα από στημένες φάσεις. Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα που κρατούσαν μπάλα, χωρίς όμως να απειλήσουν.

Ήταν φανερό ότι Νέα Σαλαμίνα και ΑΠΟΕΛ έδιναν έμφαση στην άμυνα, δεν έπαιρναν ρίσκα και έτσι δεν είδαμε κάτι αξιόλογο στο πρώτο μισάωρο.

Αυτό άλλεξ μέσα σ ελίγα λεπτά καθώς το ΑΠΟΕΛ στις πρώτες πολύ καλές του ευκαιρίες κατάφερε να βρει δύο φορές δίχτυα. Αρχικά στο 33ο λεπτό ο Εντονγκαλά σκόραρε, ο Βιγιαφάνες έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Κονγκολέζος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κτύπησε και στον Κονατέ ξεγελώντας τον Μελίσσα και κατέληξε στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα (36’) ο Κβιλιτάια διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Γεωργιανός πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ και νίκησε τον Μελίσσα που δεν υπολόγισε σωστά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έτσι πήραν την ιδανική ψυχολογία και είχαν τον έλεγχο μέχρι την ανάπαυλα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 2-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε με το ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο. Μάλιστα οι «γαλαζοκίτιρνοι» είχαν την ευκαιρία να γράψουν το 3-0 στο 46ο λεπτό, με τον Κβιλιτάια να μπαίνει στην πειροχή, να κατεβάζει τη μπάλα μετά από βαθιά μπαλιά του Μπέλετς και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Ωστόσο, το τρίτο γκολ ήρθε λίγα λεπτά μετά (51') με τον άλλο Γεωργιανό των «γαλαζοκίτρινων», τον Ντβάλι να σκοράρει. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ, στην ορεία της μπάλα μπήκαν Κονσταντίνοφ και Εντονγκαλά με τον Ντβάλι να σκοράρει από κοντά καθώς περίμενε στο δεύτερο δοκάρι.

Η Νέα Σαλαμίνα ήτα σε κακή με΄ρα και δεν μπορούσε να αντιδράσει, ενώ έβλεπε απέναντι της ένα ΑΠΟΕΛ απόλυτα ουσιαστικό που σκόραρε σχεδόν σε κάθε του προσπάθεια.

Στο 74ο λεπτό  ο Μαρκίνιος διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα μετά από γύρισμα τστην περιοχή, σταμάτησε και με δυνατό σουτ σκόραρε στα το 8ο του γκολ, στην ημέρα που γιορτάζει μάλιστα τα γενέθλια του.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διασικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να περιμένουν το τελικό σφύριγμα. 'Ετσι το ΑΠΟΕΛ πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τον κρατά στην κορυφή και στο +6 από την 2η ΑΕΚ.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (78' Λέουκο), Ναρσίνγκ (78' Κορομά), Κουσμάνοβιτς (60' Έντσον), Καρλίτος (9' Κατσιάρης), Κονέ, Φράγκος (60' Μιγκελίτο), Γιάνκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ, Λέουκο, Χριστοδούλου, Έντσον, Κατσιαρής, Κορομά

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι (65' Ντάλσιο), Βιγιαφάνιες (75' Δώνης), Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (75' Εντουάρδο).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης.