Rotation, δίμπαλο Μαρκίνιος και... βαλίσες για Βέλγιο

Νικηφόρο ποδαρικό στο νέο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ

Ξεκίνημα με το δεξί για τον ΑΠΟΕΛ που κέρδισε με 2-0 την ΑΕΖ στο Στάδιο «Αμμόχωστος» για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα παιχνίδι όπου ο Σα Πίντο προχώρησε σε έξι αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα (έχοντας παράλληλα το μυαλό και στο ματς με την Γ’ανδη) οι «γαλαζοκίτρινοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά αλλά τελικά έφυγαν με το τρίποντο χάρις σε δύο γκολ του Μαρκίνιος (50’, 90+7’). Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ σε πρεμιέρα μετά από τέσσερα χρόνια, αφού στα τελευταία τρία πρωταθλήματα δεν είχε κερδίσει σε ματς της 1ης αγωνιστικής.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τι δύο ομάδες να ψάχνουν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά δέχτηκε πίεση, αλλά δεν κλείστηκε πίσω και προσπαθούσε οργανωμένα να βγει στην επίθεση.

Μετά το πρώτο 20λεπτό η ομάδα της πρωτεύουσας ανέβασε στροφές, ωστόσο και πάλι οι καλές επιστροφές της ΑΕΖ δεν της επέτρεψαν να γίνει επικίνδυνη.

Η ομάδα του Ζακακίου μετά το μισάωρο προσπάθησε με κάποιες σέντρες να απειλήσει, ενώ κατάφερε να μην κινδυνεύσει ιδιαίτερα στα μετόπισθεν. Ο Σα Πίντο δεν ήταν ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι έχαναν με ευκολία τη μπάλα και ζήτησε από τους μέσους του να παίρνουν περισσότερες πρωτοβουλίες.

Ο ΑΠΟΕΛ πέραν από μια κεφαλιά του Τομανέ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι, ενώ και η ΑΕΖ βρήκε μια καλή ευκαιρία λίγο πριν τον τέλος του ημιχρόνου με μακρινό σουτ του Κάστρο. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε Μαρκίνιος-Βιγιαφάνιες στο παιχνίδι, με στόχο η ομάδα να γίνει πιο δημιουργική και να απειλήσει. Δεν άργησε να έρθει το γκολ με τον Μαρκίνιος να σκοράρει μετά από ασίστ του Τομανέ (50’). Ο Βραζιλιάνος βρήκε χώρο και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέκερ.

Ακολούθως το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό, με τον φετφατζίδη λίγα λεπτά μετά το γκολ να απειλεί. Στο 60ο λεπτό η ΑΕΖ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Γιουσούφ να κάνει το δυνατό σουτ και τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτιρνοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και παρά το ότι δεν απείλησαν ιδιαίτερα, κράτησαν την ΑΕΖ μακριά από την περιοχή τους. Η ομάδα ρου Ζακακίου είχε ακόμη δύο δοκάρια στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από μακρινή εκτέλεση πλαγίου του Ντελμίου.

Η ομάδα της Λευκωσίας κράτησε το προβάδισμα της και έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα όταν και πάλι ο Μαρκίνιος πάλι μετά από ασίστ του Τομανέ «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Βραζιλιάνος πέρασε και τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι οι γαλαζοκίτρινοι έφυγαν από το «Αμμόχωστος» με το πρώτο τους τρίποντο.