Θρίλερ στη Λεμεσό, θρίλερ και στο πρωτάθλημα!

Λευκή ισοπαλία ακατάλληλη για καρδιακούς…Άρης-ΑΠΟΕΛ και πια ΑΕΚ και Πάφος κυνηγούν τον τίτλο

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία σε ένα χορταστικό παιχνίδι από πλευράς θεάματος. Οι δύο ομάδες έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν. Με το σημερινό αποτέλεσμα, το σκηνικό παραμένει ίδιο στην κορυφή. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παρέμεινε στην πρώτη θέση και στο +1 από τους «γαλαζοκίτρινους».

Ο Άρης μπήκε με περισσότερη διάθεση και είχε την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έβαλε πίεση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ ωστόσο δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια ευκαιρία.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους «γαλαζοκίτρινους». Μετά από μπαλιά από τα δεξιά, ο Εντονγκαλά πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Το ντέρμπι δεν είχε γρήγορο ρυθμό. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές ούτως ώστε να μην δεχθούν γκολ. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν ξανά.

Στο 25’ ο Κβιλιτάια από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια μετά από εξαιρετική σέντρα του Σούσιτς από τα δεξιά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά στο 34’ με τον Βιγιαφάνιες. Ο Φεράρι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο συμπατριώτης του έστειλε την μπάλα με πλασέ προς την εστία όμως ο Μπρόρσον έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάποια τελική από τις δύο ομάδες παρά μόνο μερικές προϋποθέσεις. Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το καλημέρα στην επανάληψη, ο Άρης κέρδισε πέναλτι καθώς ο Σαρφό ανέτρεψε τον Κακόριν μέσα στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρώσος ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέλετς. Ο Σλοβένος έπεσε σωστά στη δεξιά του πλευρά και απέκρουσε την μπάλα. Ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR δόθηκε επανάληψη. Και πάλι ο Μπέλετς έπεσε δεξιά και απέκρουσε την εκτέλεση του Ρώσου επιθετικού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ επιθετικά στο δεύτερο μέρος και δεν πτοήθηκαν από τα χαμένα πέναλτι. Μέσα σε ένα τετράλεπτο απείλησαν τρεις φορές την εστία των «γαλαζοκιτρίνων».

Στο 53’ ο Μπράουν έκανε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαμπίκα έκανε το πλασέ όμως ο Σλοβένος κίπερ μπλόκαρε σταθερα. Στο 57’ ο Άρης απείλησε ξανά με τον Μπράουν. Ο νεαρός μέσος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ όμως ο Μπέλετς έδειξε ετοιμότητα και πραγματοποίησε μια φανταστική απόκρουση.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και έδιναν την ευκαιρία στον Άρη να ανανεώνει συνεχώς επιθέσεις. Στο 64’ ο Μπέγκτσον βρέθηκε φάτσα με τον Μπέλετς αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 73’. Ο Κβιλιτάια προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπεν έχασε κλασική ευκαιρία καθώς από πολύ κοντά προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τον Άρη όμως να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Καζού επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπέλετς.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπρόρσον, Γιαγκό, Ζόκε, Στρούσκι (67' Μαγιαμπέλα), Μπέγκτσον (67' Γκομίς), Μπαμπίκα (88' Καζού), Κακόριν (81' Στεπίνσκι), Μπράουν

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (86' Εφραίμ), Ντάλσιο, Εντονγκαλά (66' Μαρκίνιος), Βιγιαφάνιες (43' Μπεν), Κβιλιτάια (86' Μακέντα)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες κάρτες: 11' Μπρόρσον, 65' Στρούσκι, 79' Μπαμπίκα / 14' Σούσιτς, 48' Σαρφό, 59' Κοσταντίνοφ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Marco Di Bello

VAR: Alessandro Prontera