Άσος και… αναρρίχηση για Αχνιώτες

Ο Εθνικός κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0 και ξεπέρασε το σημερινό του αντίπαλο στη βαθμολογία

Νίκη γόητρο για τον Εθνικό απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα με 2-0 στο πλαίσιο της 5η αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος στο β γκρουπ.

Το σκορ άνοιξε ο συνήθης ύποπτος για τον Εθνικό, Ένζο Καμπρέρα (39’) με τον Ντράζιτς να σημειώνει το 2-0 στο (66’). Ο Εθνικός δεν μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτό όμως στην συνέχεια ισορρόπησε το παιγνίδι, βγήκε μπροστά και σκόραρε με τον Αργεντινό. Είχε και δοκάρι με τον Λίπτσκι (35’). Η Σαλαμίνα εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο δεν έδωσε κάτι αξιόλογο στο παιγνίδι.

Ο Εθνικός πέρασε στην 3η θέση του β' γκρουπ με 39 βαθμούς ξεπερνώντας την Νέα Σαλαμίνα που την άφησε στην 4η θέση με 38 βαθμούς η Σαλαμίνα.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά για την Νέα Σαλαμίνα αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό είχε την πρώτη της ευκαιρία με κεφαλιά από τον Ντουρμισάι , η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

Νέο μακρινό σουτ του Μπεχαράνο από πλευράς Σαλαμίνας στο 11ο λεπτό η μπάλα πέρασε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ξανά με τον Νάρσινγκ οι φιλοξενούμενοι. Μπαλιά από τα αριστερά, ο Καρλίτος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Νάρσινγκ επιχείρησε το σουτ που πέρασε έξω από ευνοϊκό σημείο.

Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα ο Εθνικός που δεν είχε δημιουργήσει κάποια ευκαιρία μέχρι και το 20ο λεπτό. Στην συνέχεια ανέβηκε και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Μελισσά ουσιαστικά.

Στο 32ο λεπτό η επόμενη φάση για τους γηπεδούχους με πλασέ του Μάριου Ηλία μετά από συνεχόμενη φάση, η μπάλα πέρασε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Εθνικός βρήκε το δοκάρι με τον Λίπτσκι. Μετά από μπαλιά του Πεχλιβάνη επιχείρησε την πισινή κεφαλιά που σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μελισσά. Με την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά να έδειξε αντίδραση από τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Τις ευκαιρίες μετουσίωσε σε τέρμα ο Ένζο Καμπρέρα για τον Εθνικό στο 39ο λεπτό μετα από απίθανη σόλο ενέργεια. Μετά από μπαλιά από πίσω από την άμυνα του Λίπτσκι με τον Αργεντινό να προσποιείται δύο φορές και να κάνει το δυνατό σουτ και να κερδίζει τον Μελίσσα, γράφοντας το 1-0 στον αγώνα.

Με αυτό το τρόπο έληξε το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες στο 1-0.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 47ο λεπτό με το σουτ του Ντράζιτς να πηγαίνει κατευθείαν στα χείρα του Μελίσσα.

Διπλασίασε τα τέρματα του ο Εθνικός με τον Ντράζιτς στο 66ο λεπτό. Μετά από μπαλιά από τα δεξιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ντράζιτς βγήκε φάτσα φόρα με τον Μελίσσα και στο τετ α τετ τον κρέμασε με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να σημείωσε το 2-0.

Έπεσε ο ρυθμός για τις δύο στο επόμενο διάστημα, με την Σαλαμίνα να κρατάει λίγο περισσότερη μπάλα σε κάποια διαστήματα αλλα τον Εθνικό να διαχειρίζεται το παιγνίδι άψογα και να κερδίζει το παιγνίδι σχετικά εύκολα αφού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο εκτός από κάποιες προϋποθέσεις που δεν μεταφράστηκαν σε ευκαιρίες.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Πεχλιβάνης(Μπέκερ 75'), Ιωάννου, Αρτυματάς Π., Στυλιανού (Αγγελόπουλος 78'), Καμπρέρα(Ιωαννίδης 86'), Μ. Ηλία(Χριστοφή 75'), Ντράζιτς (Μεσκίντα 78').

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Σπιρόφσκι, Περατικός, Ηλία Κ., Μεσκίντα, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ(Προκοπίου 83'), Μιγκελίτο(Κουζμάνοβιτς 69'), Ντουρμισάι, Μπεχαράνο(Σπυριδάκης 83'), Καρλίτος, Παπαγεωργίου(Ντάτκοβιτς 55'), Γκουανίνι(Γιάνγκα 55'), Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Κουζμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Κοντόπουλος, Βίκτωρος, Κορομά.

Σκόρερ: Καμπρέρα 39, Ντράζιτς 66'' /-

Κίτρινες: Λίπσκι / Μπεχαράνο, Σεργίου, Οφόρι, Σπυριδάκης