Της έκοψε την... ανάσα στην Περιστερώνα

Ο Εθνικός με δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο επικράτησε με 2-0 της Δόξας και πανηγύρισε το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα

Πολύ απλά και χωρίς καμία δυσκολία κέρδισε ο Εθνικός την Δόξα με 2-0 εκτός έδρας στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή». Με γκολ του Ριστέφσκι (12’) και Καμπρέρα (24’) πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος διπλό στο πρωτάθλημα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Ντράζιτς ήταν ο άτυχος του Εθνικού αφού είχε δύο δοκάρια στο (50’) και στο (72’). Από την άλλη η Δόξα, είχε πολύ μέτρια εμφάνιση, με την πρώτη ευκαιρία εντός στόχου να έρχεται στο 86ο λεπτό.

Η Δόξα παραμένει στην τελευταία θέση και στους 11 βαθμούς, ο Εθνικός ανεβαίνει στους 21 βαθμούς και παραμένει στην 10 θέση.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Δόξα να έχει την κατοχή, ωστόσο και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή. Αποτέλεσμα να μην έχουμε κάποια καλή ευκαιρία στα πρώτα λεπτά.

Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στην πρώτη του προσπάθεια στο παιχνίδι. Μετα από εκτέλεση φάουλ του Λίπτσκι από δεξιά, ο Ριστέφσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό.

Το πρώτο σουτ από πλευράς Δόξας ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Ναμπί, που δεν βρήκε όμως στόχο.

Στο 21ο λεπτό ο Εθνικός απείλησε ξανά με τον Μάριο Ηλία, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο Αγριμάκης.

Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ξανά ο Εθνικός με τον Λίπτσκι. Ο Πολωνός δοκίμασε το πόδι του με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Αγριμάκη να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 24ο λεπτό ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματα του με τον Καμπρέρα. Ο Αγριμάκης πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ριστέφσκι που έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Αργεντίνο που με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στην συνέχεια η Δόξα συνέχισε τα λάθη, με τον Εθνικό να φτάνει κοντά σε τρίτο γκολ. Στο 36ο λεπτό μετα από εκτέλεση κόρνερ για τον Εθνικό η μπάλα στρώθηκε στον Μάριο Ηλία που σούταρε και ο Αγριμάκης έστειλε δύσκολα σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο που ανήκε ολοκληρωτικά στον Εθνικό.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Εθνικό να βρίσκει δοκάρι με τον Ντράζιτς. Μετά από μπαλιά από τα αριστερά, ο Ντράζιτς δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο 50ολεπτό, αφού η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Αγριμάκη.

Φάση μετά από ώρα στο 62ο λεπτό με το σουτ του Μάριου Ηλία να είναι απελπιστικά άστοχο από το ύψος της επανορθωτικής.

Ευκαιρία ξανά με τον Ντράζιτς αφού βρήκε δοκάρι για δεύτερη φορά στο 72ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική επέλαση και πείσμα του ίδιου, ντρίμπλαρε εξαιρετικά όποιο βρήκε, το σουτ του όμως μέσα από τη περιοχή σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αγριμάκη.

Πρώτη ευκαιρία της Δόξας στον στόχο ήρθε στο 86ο λεπτό. Μετα απο σέντρα, ο Πούριτς πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε στα χέρια του Παναγή. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη φάση στον στόχο για τους γηπεδούχους.

Αυτή ηταν και η τελική φάση στο παιχνίδι, με τον Εθνικό να κερδίζει την μέτρια προς κακή σήμερα Δόξα.

Το 24sports σας φέρνει ζωντανα την εξέλιξη της αναμέτρησης

Δόξα: Αγριμάκης, Τάντι(Τραϊτσέφσκι 60'), Ναμπί(Αλσέους 70'), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης (Αντενόν 92'), Προβιδάκης, Κυριάκου Β., Κυριάκου Χ (Σκόγκλουντ 70')., Πούριτς, Ασάντε, Χάνι.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοΐζίδης, Σκόγκλουντ, Αλσέους, Αντενόν.

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Λίπσκι(Μεσκίτα 88'), Λομοτέι, Μπλίκερ, Ιωάννου (Αγγελόπουλος 88'), Στυλιανού, Καμπρέρα (Πεχλιβάνης 74'), Ηλία Μ(Χριστοφή 82'), Ντράζιτς (Ιωαννίδης 74').

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Μεσκίτα, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Πέρδιος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Σκόρερ: -/ Ριστέφσκι, Καμπρέρα

Κίτρινες: Αντωνιάδης, Σαντίκ /Ντράζιτς