Πάφος fc-Νέα Σαλαμίνα 4-0: Την σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους

Η Πάφος έχει πάρει φόρα και συνεχίζει για έκτο σερί παιχνίδι να είναι χωρίς ήττα

Η Πάφος έχει πάρει φόρα και συνεχίζει για έκτο σερί παιχνίδι να είναι χωρίς ήττα. Η ομάδα της Πάφου έφτασε στη νίκη με το επιβλητικό 4-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Η Πάφος ήταν ουσιαστική και δίκαια έφθασε στη νίκη και τους τρεις βαθμούς, ενώ από την άλλη στην Νέα Σαλαμίνα υπάρχει σοβαρό θέμα νοοτροπίας.

Α' ημίχρονο

Η Πάφος fc μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει το δικό της ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μεγάλο ποσοστό στην κατοχή της μπάλας, περιορίζοντας τους «ερυθρόλευκους» σε παθητικό ρόλο. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ από τον Ρόκουλιτς. Η Πάφος έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 14ο λεπτό όμως ο Βεσελόφσκι απόκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ρόκουλιτς. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 17ο λεπτό με ένα σουτ του Φυλακτού το οποίο ήταν άστοχο. Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 29ο λεπτό. Ο Μπρουλς έπιασε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στην αριστερή γωνία Βεσελόφσκι. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την εστία της Πάφου. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έκανε την πρώτη της τελική στο παιχνίδι στο 37ο λεπτό, με τον Μπριτζίτο να κάνει ένα άψυχο πλασέ μέσα από την περιοχή, το οποίο αποκρούστηκε εύκολα από τον Κόπριβετς. Η ομάδα της Πάφου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για την Πάφο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Πάφου έκλεισε σωστά τους χώρους και βγήκε μπροστά όπως έπρεπε. Μόλις στο 47’ ο Καμαρά έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Καμαρά έκανε τη σέντρα και ο Φυλακτού με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 60’ ο Μπρουλς έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 και για να βάλει ουσιαστικά ένα τέλος στον αγώνα. Ο Καμαρά πάντως ξεχώριζε στο παιχνίδι. Στο 72΄του αγώνα έδωσε και δεύτερη ασίστ με σέντρα και πάλι, με τον Ρόγκουλιτς να είναι ο σκόρερ. Το 3-0 ήταν γεγονός και το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελείωσει. Στο 84’ ο Γκαμπόβς συνδυάστηκε πολύ ωραία με τον Ντεούλ, με τον τελευταίο να νικά τον Βεσελόφσκι για το 4-0

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Πάφος: Κόπριβετς, Χόριτς, Πογιέτ, Γκουλόν, Γιάνζα, Γκάποβς, Φυλακτού, Μοστέφα, Μπρουλς, Ρόκουλιτς, Καμαρά.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καρώ, Γκράσι, Μιντίκκης, Κορέια, Νταμάχου, Κούσουλος, Ρόκε, Πόλιανετς, Μπριτζίτο, Μακρίεφ