ΑΠΟΕΛ: Αέρας… αυτοπεποίθησης

Η ευρεία νίκη επί του Εθνικού βελτιώνει ακόμη περισσότερο τη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας

Η μεγάλη και άνετη νίκη του ΑΠΟΕΛ με πεντάρα επί του Εθνικού, του δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας στο Πρωτάθλημα. Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση και έδειξαν τις πολλές αρετές τους.

Από την αρχή έλεγξαν τον ρυθμό και το παιχνίδι, κυκλοφόρησαν πολύ σωστά και γρήγορα τη μπάλα και ήταν πολύ δημιουργικοί. Με συμμετοχή πολλών παικτών στις επιθέσεις της ομάδας έβαλαν 5 τέρματα και έχασαν άλλα τόσα στις πολλές, πολύ καλές προσπάθειες τους.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν σε ψηλό ποσοστό τα κενά πίσω από την άμυνα του Εθνικού και πέτυχαν 3 από τα 5 τέρματα τους, με κάθετες μπαλιές.

Ο ΑΠΟΕΛ στο Α’ ημίχρονο προσπάθησε να παίξει γρήγορα και είχε καλή κυκλοφορία. Ήταν δημιουργικό με 8 τελικές προσπάθειες (5 στον στόχο), ενώ αμυντικά κατάφερε σε καλό βαθμό, να αναχαιτίσει – περιορίσει, τους γρήγορους επιθετικούς του Εθνικού.

Όταν ο Εθνικός ισοφάρισε γρήγορα το γκολ του Μαρκίνιος, ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε επίσης πολύ γρήγορα με το ωραίο τέρμα του Γαβριήλ και ξαναβρήκε την αυτοπεποίθηση που τον βοήθησε να επικρατήσει εύκολα.

Το εντυπωσιακό σε δημιουργία, τρίτο γκολ, με τον Εντογκαλά, ήταν επίσης καθοριστικό για την άνετη επικράτηση των «γαλαζοκιτρίνων» που στο Β’ ημίχρονο είχαν τον πλήρη έλεγχο και επικράτησαν με σχετική άνεση. Μετά το 3-1 αν ήταν λίγο ακόμα πιο προσεκτικοί στις τελικές προσπάθειες, θα έφταναν εύκολα στα… οκτώ τέρματα.

Εύσημα για τη μεγάλη νίκη, εκτός από τους ποδοσφαιριστές που ήταν όλοι τους με πολύ καλή διάθεση, αξίζουν και στην τεχνική ηγεσία η οποία φάνηκε άριστα «διαβασμένη» για τον Εθνικό και τον τρόπο παιχνιδιού του.

Οι γαλαζοκίτρινοι εξουδετέρωσαν πλήρως τον Μάριο Ηλία αλλά και όλους τους καλούς – γρήγορους παίκτες του Εθνικού.

Κορυφαίος και σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο Γαβριήλ ο οποίος έδωσε πολλές δυνάμεις πιέζοντας από τον τερματοφύλακα του Εθνικού, σκόραρε ένα καθοριστικό γκολ και έφτασε πολύ κοντά σε ένα ακόμα.