Πεντάρα χωρίς φορ… με πέντε σκόρερ!

Ο Εθνικός έγινε έρμαιο στις ορέξεις των παικτών του ΑΠΟΕΛ

«Σκόρπισε» τον Εθνικό το ΑΠΟΕΛ με την ομάδα της Λευκωσίας να παίρνει τη νίκη με σκορ 5-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο κυρίως στο Β’ μέρος, κατάφεραν να πάρουν το δεύτερο τους συνεχόμενο τρίποντο και τρίτο στο πρωτάθλημα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μαρκίνιος 23’, Ντράζιτς 26’, Γαβριήλ 28’, Ντογκαλά 49’, Τσεμπάκ 70’ και Βιτάλ 82’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Εθνικό να περιμένει στο δικό του μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς άνηκε στους γηπεδούχους στο 4’, με το σουτ του Μαρκίνιος από τα αριστερά της περιοχής να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν εκ νέου με τον Γαβριήλ να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ντογκαλά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

Στο 21ο λεπτό ο Ντράζιτς «γκρέμισε» τον Σαρφό μέσα στη περιοχή με τον ρεφ της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκίνιος ο οποίος ήταν εύστοχος γράφοντας το 1-0 στο 23’.

Ο Εθνικός όμως είχε άμεση απάντηση φέρνοντας στα ίσα το ματς δύο λεπτά μετά. Ο Ντράζιτς με ένα υπέροχο πλασέ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Μπέλετς.

Απάντηση όμως είχε και η ομάδα της Λευκωσίας και μάλιστα… άμεσα. Στο 28ο λεπτό ο Γαβριήλ με ένα μαεστρικό πλασέ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Μπογκαντίνοφ για το 2-1.

Στο 32’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε εκ νέου με τον Σαρφό να συγκλίνει μέσα στη περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και τον Μπογκαντίνοφ να αποκρούει με γροθιές.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Γαβριήλ το οποίο παρόλα αυτά δεν μέτρησε καθώς ο Τσεμπάκ που έδωσε την πάσα ήταν σε αντικανονική θέση.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Λευκωσιάτικη ομάδα να έχει το προβάδισμα.

Φορτσάτα ξεκίνησε την επανάληψη η ομάδα του Σα Πίντο που βγήκε μπροστά με στόχο να πετύχει τρίτο γκολ.

Αυτό ήρθε στο 49’ με τον Ντάλσιο να βρίσκει εκπληκτικά τον Ντογκαλά με κάθετη πάσα και τον τελευταίο να πλασάρει άψογα τον Μπογκαντίνοφ για το 3-1.

Στο 57ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή φάση για να μειώσουν με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι το οποίο εξουδετέρωσε ο Μπέλετς.

Στο 70’ η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε και τέταρτο γκολ και ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Ο Τσεμπάκ πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπογκαντίνοφ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν σταμάτησαν εδώ και 12 λεπτά μετά πετύχαν κι άλλο γκολ! Ο Βιτάλ έφυγε σαν σίφουνας πίσω από την πλάτη του Εθνικού βγαίνοντας φάτσα με τον Μπογκαντίνοφ τον οποίον και πλάσαρε ευστοχά για το 5-1.

Τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα που ήρθε να επιβεβαιώσει την μεγάλη και ευρεία νίκη του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο (69' Πέτροβιτς), Ντβάλι, Τσεπάκ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό (61' Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (61' Εφραίμ), Εντονγκαλά (75' Φετφατζίδης), Γαβριήλ.

Εθνικός (Λόπεθ): Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (52' Χριστοφή), Ντε Ιριόντο (74' Αγγελόπουλος), Περατικός, Λίπσκι, Λομοτέι, Νικολάου (46' Ιωάννου), Καμπρέρα, Ηλία (74' Κ. Ηλία), Ντράζιτς (81' Πεχλιβάνης).

Σκόρερ: 23' Μαρκίνιος, 28' Γαβριήλ, 49' Ντογκαλά, 70' Τσεμπάκ, 82' Βιτάλ / 26' Ντράζιτς

Κίτρινες: 49' Μαρκίνιος / 13' Καμπρέρα, 27' Σπιρόφσκι, 45' Νικολάου, 65' Ντε Ιριόντο, 89' Ιωάννου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Αντωνίου Μάριος