«Μύρισε» πρωτάθλημα στη Λευκωσία!

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι κορυφής με την Ανόρθωση, είναι στο +5 και γλυκοκοιτάζει εξώστη

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της Ανόρθωσης με 1-0 στο ΓΣΠ. Σκόρερ του «χρυσού τέρματος» ο Τομανέ στο 89’ λεπτό.

Ένα παιχνίδι που ναι μεν δεν διεκδίκησε «δάφνες» ποιότητας ωστόσο τα είχε όλα. Απ’ το δοκάρι του Βιγιαφάνες, στην κόκκινη του Τεχέρα, τη μικρή διακοπή για κροτίδα που έπεσε μερικά μέτρα μακριά απ’ τον Αρμπολέδα (δες εδώ), μέχρι και την δεκάλεπτη διακοπή μετά το τέρμα για αντικείμενο που έπεσε στον αγωνιστικό χώρο.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ πήγε στους 42 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 37, ανοίγοντας πλέον την απόσταση απ’ τη δεύτερη θέση στους πέντε βαθμούς, δείχνοντας προθέσεις… εξώστη.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν όρεξη για να κάνουν το δικό τους παιχνίδι. Αμφότερες επιχείρησαν να κρατήσουν μπάλα, ενώ στο πρώτο πεντάλεπτο είδαμε τελικές προσπάθειες τόσο από ΑΠΟΕΛ, όσο και από Ανόρθωση οι οποίες όμωες δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Το πρώτο δεκάπεντάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία, σε ένα σκληρό παιχνίδι με αρκετές διακοπές.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Είδαμε παιχνίδι κέντρου, με το ΑΠΟΕΛ να κρατά περισσότερο μπάλα, αλλά να μη μπορεί να απειλήσει.

Από την πλευρά της η Ανόρθωση αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει και αν γίνει επικίνδυνη κυρίως στην κόντρα, όμως δεν κατάφερε να πατήσει με ευκολία περιοχή.

Γενικότερα μέχρι το πρώτο μισάωρο οι δύο ομάδες είχαν διάθεση, όμως δεν είδαμε κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Έτσι ένα ημίχρονο με μέτριο θέαμα ολοκληρώθηκε στο απόλυτο μηδέν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν ρυθμό, ένεκα και των πολλών διακοπών.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 55ο λεπτό, με τον Βιγιαφάνες να κάνει την κεφαλία μετά από σέντρα του Τσεμπάκ. Η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατάληξε έξω.

Μια ευκαιρία όμως που έδωσε ψυχολογία στον ΑΠΟΕΛ και ακολούθησε ένα πεντάλεπτο στο οποίο οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ.

Στο 59ο λεπτό, έπεσε κροτίδα στον αγωνιστικό χώρο εν μέσω παιχνιδιού, ο Αρμπολέδα έμεινε στο έδαφος αφού έσκασε κοντά του και έτσι είχαμε ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι.

Μετά από ένα πεντάλεπτο συνεχίστηκε η αναμέτρηση, με το ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές και να φτιάχνει προϋποθέσεις, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 70ο λεπτό η ομάδα της πρωτέυουσας έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Βιγιαφάνες κουβάλησε μπάλα έδωσε στον Εντονγκαλά που νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Αρμπολέδα, ο οποίος έσωσε και σε δεύτερο χρόνο.

Στην συνέχεια η Ανόρθωση ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν να απειλήσουν με οργανωμένες επιθέσεις στο τελευταίο τέταρτο.

Η Ανόρθωση έμεινε με 10 παίχτες στο 82ο λεπτό, όταν ο Τεχέρα μετά από φάουλ δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Το ΑΠΟΕΛ βρήκε δίχτυα στο 89ο λεπτό με τον Τομανέ να ανοίγει το σκορ. Ο Κβιλιτάια έδωσε στον Εφραίμ που μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Αρμπολέδα έσωσε και ο Τομανέ στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αμέσως μετά το γκολ ο Δανός διαιτητής και οι βοηθοί του όπως και οι παίκτες της Ανόρθωσης έτρεξαν προς τα αποδυτήρια, καθώς όπως μετέδωσε η Cablenet έπεσαν αντικείμενα στον πάγκο της Ανόρθωσης.

Το ντέρμπι επανάρχισε μετά από δέκα λεπτά, με τον διαιτητή να δείχνει δέκα λεπτά καθυστέρηση λόγω και της διακοπής που είχε υπάρξει στη φάση με τον Αρμπολέδα.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το ΑΠΟΕΛ με καλή διαχείριση κράτησε το 1-0 μέχρι τέλους και έτσι πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τον χρίζει φαβορία για τον τίτλο.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

ΑΠΟΕΛ: Mπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαγουάζ, Γουίλσον, Τομανέ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Βρόντης, Δώνης.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Τεχέρα, Τιουνέ, Γουαρίς, Φερέιρα, Γκασάμα, Καστέλ

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Σκόρερ: 89' Τομανέ/-

Κίτρινες: 71' Κβιλιτάια/58' Τεχέρα, 66' Κορέια, 108' Κορρέα

Αποβολές: -/82' Τεχέρα

Διαιτητής: Kristoffersen Mads Kristoffer