Τι προνοούν οι κανονισμοί για τη ρίψη κροτίδας

Η ποινή που κινδυνεύει το ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ έφθασε σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Ανόρθωση, επικρατώντας με 1-0. «Χρυσός σκόρερ» για την ομάδα του Σα Πίντο, ο Τομανέ στο 89’. Ένα παιχνίδι το οποίο πέραν του αγωνιστικού σημαδεύτηκε απ’ τις δυο ολιγόλεπτες διακοπές.

Αρχικά στο 59’ όταν έπεσε κροτίδα στον αγωνιστικό χώρο κοντά στον Αρμπολέδα (δες εδώ), με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να μένει στο έδαφος για μερικά λεπτά χωρίς ωστόσο να τραυματιστεί, ενώ εν συνεχεία μετά το τέρμα των «Γαλαζοκιτρίνων», ένα αντικείμενο έφερε την αποχώρηση του διαιτητή απ’ τον αγωνιστικό χώρο για περίπου δέκα λεπτά (δες εδώ).

Σύμφωνα με τους πειθαρχικούς κανονισμούς της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου, μετά το σημερινό συμβάν με την κροτίδα στον αγωνιστικό χώρο, το ΑΠΟΕΛ κινδυνεύει με ποινή μέχρι και μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η προκήρυξη και το άρθρο 10

«Για πυροδότηση μολότοφ ή άλλων εμπρηστικών μηχανισμών, κροτίδων μεγάλης ισχύος, φωτοβολίδων με πιστόλι, είτε πριν την έναρξη, είτε κατά την διάρκεια, είτε μετά την λήξη του αγώνα επιβάλλεται ποινή αποκλεισμού της έδρας για τουλάχιστον μία αγωνιστική πλέον πρόστιμο».