Διπλό στην Περιστερώνα... απ’ τους Ζακακιώτες

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΖ, που κέρδισε τη Δόξα με 3-1

Η ομάδα της ΑΕΖ ήταν αποτελεσματική έκανε αυτά που έπρεπε και σκοράροντας 3 τέρματα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη και συνάμα τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα με σκόρερ τους Χατζηβασίλη, Σιφναίο και Κάστρο. Για την ομάδα της Δόξας μείωσε 2-1 ο Ασάντε.

Α' Ημίχρονο

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η φιλοξενουμένη ομάδα της ΑΕΖ ήθελε να κρατήσει την μπάλα κάτι το οποίο είχε καταφέρει λόγω του ότι πίεζε ψιλά την ομάδα της Δόξας. Με αυτό το τρόπο δεν επέτρεψε στην γηπεδούχο ομάδα να κρατήσει μπάλα. Ήταν ένα παιχνίδι περισσότερο δύναμης και πάθους χωρίς ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε στο 19' και αυτή μάλιστα ήταν τέρμα. Συγκεκριμένα η ΑΕΖ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, με τον Σλόγκαρ να επιχειρεί το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει στο Χατζηβασίλη και να καταλήγει στα δίχτυα του Σισκόφσκι για το 0-1.

Μετά το γκολ ωστόσο, το ματς συνεχίστηκε χωρίς να έχει φάσεις. Η ΑΕΖ πήρε αυτοπεποίθηση με το τέρμα της και παρά το γεγονός πως επέλεξε να μην πιέσει ψηλά, κρατούσε με σχετική άνεση τη Δόξα μακριά από την εστία της. Μάλιστα στο 38ο λεπτό βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Σιφναίο. Ο φορ των φιλοξενούμενων τέλειωσε υποδειγματικά την φάση με σουτ, μετά από απομάκρυνση του Σιέλη. Στην συνέχεια του αγώνα είχαμε κάποιες φάσεις για τις δυο ομάδες χωρίς ωστόσο να κινδυνέψει η αντίπαλη άμυνα.

Β' Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο είχε αρχίσει όπως ακριβώς είχε τελειώσει το πρώτο μισού του παιχνιδιού. Δηλαδή είχε πάρα πολύ δύναμη και πάθος. Καταγράφηκε από μια φάση για την κάθε ομάδα χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάτι το ιδιαίτερο. Η ΑΕΖ όπως ήταν αναμενόμενο κι έχοντας υπέρ της το σκορ είχε γυρίσει πίσω στην άμυνα της και περίμενε αντεπιθέσεις. Από την πλευρά της, η Δόξα που ήθελε το γκολ, ωστόσο έμοιαζε εντελώς ακίνδυνη. Όλα αυτά, μέχρι τη φάση του 61’, οπού με ένα εξαιρετικό σουτ ο Ασάντε αρκετά έξω από την περιοχή της ΑΕΖ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Ακολούθως η ομάδα της Δόξας έψαχνε την ισοφάριση αλλά η ΑΕΖ έλεγχε το παιχνίδι. Η ομάδα της Κατωκοπίας ήταν εμφανώς καλύτερη στην επανάληψη παρόλο που η ΑΕΖ κλείστηκε στην άμυνα της για να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Παρόλα αυτά, ήρθε στο 88ο λεπτό ο Κάστρο για να τελειώσει το παιχνίδι γράφοντας το τελικό 3-1, αφού κατάφερε να βρει δίκτυα σε τετ-α-τετ με τον Σισκόφσκι. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενη πηραν τους πολυτιμους 3 βαθμους.

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι (84' Φοφανά) ,Σαντίκ, Ναμπί (84' Μουχάμεντ) , Αντωνιάδης, Στυλιανού, (90' Ντζιεντζιέ) Αντουί,(46' Βλίτερ) Κυριάκου, (35' Αλτσέους) Ασάντε

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό (77',Γιουσούφ), Σλόγκαρ(68' Φράγκος ), Ντελμίρο, Κάστρο, Ρεϊνολντς, Χατζηβασίλης (63' Ντιγκινί), Ρουίθ, Σιφναίος

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Manganiello Gianluca

Σκόρερ: 61' Ασάντε / 19' Χατζηβασίλης, 38' Σιφναίος , 88' Κάστρο

Κίτρινες: Κυριάκου, Στυλιανού , Βλίτερ, Φοφανά / Σαρφό

Δόξα: Τελευταία Ενημέρωση

Σπουδαίο διπλό για τη Δόξα στο Παραλίμνι, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες της για αποφυγή του υποβιβασμού