Ο Ασάντε κράτησε την ΑΕΖ… στη ζώνη υποβιβασμού

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» μεταξύ ΑΕΖ και Δόξας

Σε παιχνίδι έξι βαθμών στο «Αμμόχωστος», αναμεσά σε ΑΕΖ και Δοξα για την 17η αγωνιστική, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Σιφναίος (40’), με τον Ασάντε (69’) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι η ΑΕΖ μένει στην 12η θέση με 12 βαθμούς και η Δοξα στην τελευταία με μόλις πέντε βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Δόξα να μπαίνει πιο επιθετικά στον αγώνα αλλά μετά τα πρώτα 5 λεπτά η ΑΕΖ κατάφερε να ισορρόπηση το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα τους, όμως ταυτόχρονα προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα όποια λάθη του αντιπάλου για να βγουν στην επίθεση.

Η πρώτη καλή φάση ήταν στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης όπου μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρέινολντς, ο Παστελλής με ωραία σέντρα βρήκε τον Ντιγκινί και αυτός με την σειρά του έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Δόξας. Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό ο Αντωνιάδης θα κάνει λάθος με τον Σιφναίο να θέλει να το εκμεταλλευτεί και να φεύγει στην κόντρα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει όπως νικήσει τον Αντωνίου.

Στο άμεσος επόμενο λεπτό η Δοξα θα απαντήσει στις καλές ευκαιρίες με τον Πούριτς να παίρνει το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί, με τον Μιλοσάβλιεβιτς ωστόσο να απαντάει αρνητικά.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΖ θα ανοίξει εν τέλει το σκορ με τον Σιφναίο να καταφέρνει να νικήσει τον Αντωνίου αυτή την φορά μετά από σέντρα του Σλόγκαρ.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους η Δόξα πήγε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά από τον Αντωνιάδη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς είπε εκ νέου όχι.

Β΄ Ημίχρονο

Η ΑΕΖ ήταν η ομάδα που μπήκε καλυτέρα στην επανάληψη, αλλά η Δόξα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη. Συγκεκριμένα, στο 55ο λεπτό ο Αντωνιάδης προσπάθησε να σκοράρει, ωστόσο ο Μιλοσάβλιεβιτς τον σταμάτησε για δεύτερη φορά.

Στο 62ο λεπτό η ΑΕΖ είχε την ευκαιρία με τον Χατζηβασίλη για να κάνει δυο τα τέρματα της, αλλά το πλασέ του Κύπριου επιθετικού κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αντωνίου.

Τελικά, η Δόξα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν την συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών, με τον Ασάντε ο οποίος σκόραρε με μια υπέροχη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Βαγγέλη Κυριάκου.

Στο 80ο λεπτό ο Χατζηβασίλης θα σπαταλήσει άλλη μια κλασική ευκαιρία για την ομάδα του, αφού δεν κατάφερε από ευνοϊκή θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΖ ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο την νίκη, όμως η προσπάθεια της δεν απέφερε καρπούς.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλη, Σιφναίος, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή, Ματόνγκο, Χαραλάμπους, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ρουίζ, Χρίστου, Ενζάου, Ιωσηφίδης

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Ναμπί, Σκόγκλουντ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Αντουί, Τζέτζε

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Τεχράνυ Ανδρέας
Σκόρερ: 40. Σιφναίος / 69. Ασάντε
Κίτρινες: Ντελμίρο / Αλσέους, Ναμπί, Σκόγκλουντ, Κυριάκου