Ήττα σοκ και τέλος το Μουντιάλ για τους Γερμανούς

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια 2014 δεν κατάφερε να κάνει το… καθήκον της..

Απίστευτο κι όμως… αληθινό. Η Γερμανία δέχθηκε γερό χαστούκι καθώς ηττήθηκε 2-0 από τη Νότια Κορέα και έμεινε εκτός του Μουντιά. Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια 2014 δεν κατάφερε να κάνει το… καθήκον της, και το Μεξικό μαζί με τη Σουηδία περνούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Σκόρερ για τους γηπεδούχους, οι Κιμ και Σον στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ένα 45λεπτο το οποίο θα ξεχαστεί σύντομα και από τις δύο ομάδες, καθώς δεν είδαμε σπουδαίο θέαμα. Παρά το γεγονός πως η Γερμανία ήθελε τη νίκη ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση, είχε την ανούσια κατοχή, χωρίς να δημιουργεί τον μεγάλο κίνδυνο. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Η πρώτη καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 19’ από τη Νότια Κορέα όταν ο Τζουνγκ εκτέλεσε απευθείας και με δύναμη το φάουλ εκτός περιοχής, ο Νόιερ αιφνιδιάστηκε καθώς η μπάλα του ξέφυγε και με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ πριν ο Σον την σπρώξει στα δίκτυα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε σε θέση βολής (στο ύψος του πέναλτι) στο 25ο λεπτό, όμως το σουτ του κατέληξε ψηλά έξω. Από την άλλη, η Γερμανία προσπάθησε και αυτή μέσω σουτ να απειλήσει, όμως η μπάλα χτυπούσε στα σώματα και απομακρυνόταν, όπως αυτό του Ρόις στο 33’ και του Οζίλ στο 45’. Οι φιλοξενούμενοι στο 39’ κατέγραψαν κλασσική ευκαιρία όταν ο Τζο απέκρουσε σταθερά το πολύ κοντινό πλασέ του Χούμελς.

Ευκαιρίες με το… καλημέρα συμπεριελάμβανε το δεύτερο μέρος, με τη Γερμανία να μπαίνει φορτσάτη στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο η πρώτη φάση στο 47’ σημειώθηκε από τη Νότια Κορέα, όταν ο Τζουνγκ έκλεψε στο κέντρο του γηπέδου από τον Οζίλ, πλησίασε την περιοχή, και έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Γκορέτσκα εντελώς μόνος έκανε την κεφαλιά από κοντά, όμως ο Τζο… απογειώθηκε και απέκρουσε εκπληκτικά. Στο 51’ μετά από όμορφο συνδθασμό, ο Οζίλ έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Βέρνερ ο οποίος δεν δίστασε, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Τζο. Η Γερμανία συνέχισε να πιέζει και στο 64’ ο Βέρνερ με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 69’ μετά από σέντρα ο Γκόμες εντελώς μόνος στο ύψος του πέναλτι, έπιασε την κεφαλιά με τον Τζο να φωνάζει ξανά «παρών». Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Λεβ έβαλε ασφυκτική πίεση στη Νότια Κορέα, όμως η άμυνα και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έβαζαν φρένο στις επιθετικές ενέργειες των ποδοσφαιριστών του. Στα τελευταία στάδια του αγώνα όμως η Νότια Κορέα έβαλε τέλος στις όποιες φιλοδοξίες των Γερμανών, όταν ο Κιμ άνοιξε το σκορ το 90’+2 με κοντινή προβολή του Κιμ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σον έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 2-0. Έτσι η Παγκόσμια πρωταθλήτρια 2014, έμεινε εκτός της διοργάνωσης, σε συνδυασμό με τη νίκη της Σουηδίας επί του Μεξικού (3-0).

Κοουτσάρισμα

Νότια Κορέα

Ο Ταε Γιονγκ Σιν παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-4-2. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, όμως γνώριζαν πως η Γερμανία μπορεί να γίνει απειλητική, γι’ αυτό και στάθηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα. Ενδεικτικό είναι πως παρά την κατοχή των φιλοξενουμένων, η Νότια Κορέα στάθηκα πολύ καλά στην άμυνα, και προσπάθησε από στημένες φάσεις και αντεπιθέσεις να χτυπήσει το παιχνίδι.