Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία 1-0: Πήρε πρόκριση και ουσία δια ποδός Σουάρες

Η 100η συμμετοχή του επιθετικού της Μπαρτσελόνα με το εθνόσημο συνοδεύτηκε από το 52ο του γκολ

Με ονειρικό τρόπο σημαδεύτηκε η εκατοστή παρουσία του Λουίς Σουάρες με τη φανέλα της εθνικής Ουρουγουάης καθώς ο επθετικός της Μπαρτσελόνα πέτυχε το 52ο του γκολ με το εθνόσημο, το οποίο ήταν αρκετό ώστε να κάνει τη διαφορά στον αγώνα με την Σαουδική Αραβία. Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες δεν ενθουσίασε ωστόσο κατάφερε να πάρει για δεύτερο σερί αγώνα νίκη με μηδέν παθητικό και ταυτόχρονα το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Φιλότιμοι και σαφώς βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν οι Σαουδάραβες σε σχέση με την πρεμιέρα απέναντι στη Ρωσία ωστόσο η έλλειψη ενός ικανού κεντρικού επιθετικού, στοίχισε.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σουάρες ανέλαβε δράση με το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σταματά στο σώμα του Αλμπουλάι. Οι Σαουδάραβες δημιούργησαν υποψία φάσης δύο λεπτά αργότερα με τον Μουβαλάντ να πραγματοποιεί σέντρα-σουτ η οποία δεν ξεγέλασε τον Μουσλέρα ο οποίος μπλόκαρε σταθερά.

Στο 8ο λεπτό ο Μπουράκ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ πέντε μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ουρουγουάης με την εκτέλεση να καταλήγει κόρνερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Καβάνι πραγματοποίησε κακό τελείωμα της φάσης μέσα στη μεγάλη περιοχή. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαπενταλέπτου ο Σοάρες με σουτ στην κίνηση σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των αντίπαλων δικτύων, ενώ στο 20ο λεπτό ο Σάντσες ώθησε την ομάδα του στην αντεπίθεση ωστόσο η τελική πάσα του Καβάνι δεν μετατράπηκε σε ασίστ.

Το ζητούμενο για τους Λατινοαμερικάνους ήρθε στο 23ο λεπτό με τον Σουάρες να εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Οβάις και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, ενώ αμέσως μετά ο Καβάνι απώλεσε ευκαιρία να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ με άστοχο σουτ από δεξιά. Στο 29ο λεπτό ο Μπαμπίρ τρύπωσε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τη σέντρα του Σαχράνι, με τους Σαουδάραβες να επιδίδονται σε μπαράζ δυνατών μαρκαρισμάτων με θύματα τους Καβάνι και Βεσίνο. Στο 44ο λεπτό ο Πίτσι αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Τζασίμ τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον Αλμογκάμι.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με εκτέλεση φάουλ του Σουάρες στο 51ο λεπτό η οποία άλλαξε πορεία κτυπώντας στο ανθρώπινο τείχος αλλά δεν αιφνιδιάσε τον Οβάις, προσπάθησε να απειλήσει για πρώτη φορά στην επανάληξη η Ουρουγουάη. Εφτά λεπτά αργότερα ο Όσκαρ Ταμπάρες πραγματοποίησε διπλή αλλαγή επιστρατεύοντας Τορέιρα και Λαχάλτ, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Καβάνι σημάδεψε τον Σάντσες ο οποίος αστόχησε με εξ επαφής κεφαλιά.

Στο 67ο λεπτό ο Μπαμπίρ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μουσλέρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση ωστόσο ο οπισθοχωρημένος Σουάρες απομάκρυνε με το κεφάλι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Οβάις απομάκρυνε με γροθιές τη μεταβίβαση του Λαχαλτ από το αριστερό άκρο. Οι Σαουδάραβες πραγματοποίησαν και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο 75ο λεπτό με τον διακριθέντα Μπαμπίρ να αποχωρεί, ενώ η Ουρουγουάη έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ ωστόσο το πλασέ του Κάσερες σταμάτησε στο σώμα του συμποδοσφαιριστή του, Γοδίν.

Στο 86ο λεπτό ο Καβάνι πραγματοποίησε κούρσα είκοσι μέτρων και πλασέ από το ύψος του πέναλτι το οποίο σταμάτησε ο Οβάις, ενώ τρία λεπτά αργότερα το τελείωμα του Σουάρες από το ύψος της περιοχής ήταν κακό.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το υποσχέθηκε και το έπραξε ο Λουίς Σουάρες ο οποίος μετά τον αγώνα με την Αίγυπτο, παραδέχθηκε το γεγονός ότι υστέρησε και επιφυλάχθηκε για τη συνέχεια. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, φτάνοντας τα 52 γκολ στην εκατοστή του συμμετοχή με το εθνόσημο στο στήθος. Παράλληλα έφτασε τα έξι γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ ισοφαρίζοντας την επίδοση του Ντιέγκο Φορλάν, ενώ έγινε ο πρώτος Ουρουγουανός που σκοράρει σε τρία διαφορετικά Μουντιάλ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Φανέλα βασικού για πρώτη φορά στη διοργάνωση πήρε ο 26χρονος Μοχάμεντ Αλ Οβάις κάτω από τα δοκάρια της Σαουδικής Αραβίας. Παρά το ενθαρρυντικό του ξεκίνημα, στο 23ο λεπτό πραγματοποίησε μια άστοχη έξοδο σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, επιτρέποντας ουσιαστικά στον Λουίς Σουάρες να σπρώξει τη μπάλα σε κενή εστία και να διαμορφώσει το 1-0.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Εντολή για κάθετο παιχνίδι έδωσε στους ποδοσφαιριστές του ο Όσκαρ Ταμπάρες με τον Κάρλος Σάντσες να έχει ενεργό ρόλο στην ανάπτυξη της Ουρουγουάης. Οι στημένες φάσεις αποτέλεσαν όπλο για τους Λατινοαμερικάνους και διόλου τυχαίο μπορεί να θεωρηθεί το γεγονός ότι το γκολ του 23ου λεπτού δια ποδός Λουίς Σουάρες, ήρθε από εκτέλεση κόρνερ.

Τέσσερις αλλαγές πραγματοποίησε στο αρχικό σχήμα ο Χουάν Πίτσι και τουλάχιστον στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, φάνηκαν ευεργετικές. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Σαουδάραβες είχαν υπέρ τους το ποσοστό κατοχής της μπάλας ωστόσο εκ του αποτελέσματος αυτός κρίνεται ως δώρο άδωρον μιας και δεν συνοδεύτηκε από κάποιο γκολ.

Ουρουγουάη (Ο. Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Γοδίν, Βαρέλα, Χιμένεθ, Ροντρίγκες (58' Λαχάλτ), Σάντσες (81' Ναντές), Βετσίνο (58' Τορέιρα), Μπεντακούρ, Σουάρες, Καβάνι

Σαουδική Αραβία (Χ. Πίζι): Οβάις, Χαβσάβι, Σαχράνι, Μπουράκ, Αλμπουλάι, Τζασίμ (44' Αλμογκάμι), Φαράχ, Μπαμπίρ (75' Κανό), Νταβσάρι, Οτάιφ, Μουβαλάντ (79' Αλσαχλάβι)

Γήπεδο: Ρόστοφ Αρένα

Διαιτητής: Κλεμέντε Τουρπίν (Γαλλία)

Εισιτήρια: 42,678

Σκόρερς: 23' Σουάρες