ΑΕΚ-Ανόρθωση 1-2: Δεν καταλάβει από παραδόσεις...

Η φετινή ομάδα του Τιμούρ αφήνει πίσω το παρελθόν κοιτάζοντας το πρωτάθλημα και μονο

Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Τιμούρ. Η Ανόρθωση απέδειξε ότι δεν καταλαβαίνει από έδρες και παραδόσεις και πηρέ ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Από τη άλλη η ΑΕΚ για ακόμα ένα παιχνίδι απογοήτευσε και δέχτηκε την ήττα με 2-1. Τα γκολ του αγώνα για την Ανόρθωση σημείωσαν ο Καλτσάς στο 34΄και ο Οκριασβίλι στο 54΄ ενώ για την ΑΕΚ στο 90+2 ο Ιβάν Τρισκόφσκι.

Ά ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα έρχεται για την ΑΕΚ στον 6΄ με τον Τρισκόφσκι να μπαίνει μέσα στην περιοχή να γυρίζει την μπάλα, ωστόσο η μπάλα δεν είχε αποδέκτη και μετά από μπερδέματά μέταξύ των ποδοσφαιριστών η μπάλα κατάληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Στο 8΄ η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Τέτε να μπαίνει μέσα στην περιοχή να επιχειρεί το σουτ με τον Παπαδόπουλο σε ετοιμότητα να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 15΄ λεπτό η ομάδα του Τιμούρ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, ο Τόνιο αγγίζει λίγο την μπάλα και στην συνέχεια τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 17΄ υπήρξε μια φάση όπου αναμένεται να συζητηθεί αρκετά. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης βγαίνει να διώξει την μπάλα και ο διαιτητής δίνει χέρι, ωστόσο, στην συνέχεια ανακάλεσε την απόφαση του.

Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ στο 25΄ με τον Γιάννου να συγκλίνει μέσα στην περιοχή να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Η ΑΕΚ φαινόταν να πατάει καλύτερα στον αγώνα αλλά η ομάδα του Τιμούρ σε μία στημένη φάση καταφέρνει να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 34΄ μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα στρώνεται στο πόδι του Καλτσά και με ένα δυνατό βολέ στο ύψος της περιοχής νικάει τον Τόνιο για το 0-1.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου η ΑΕΚ φανερά σοκαρισμένη από το γκολ της Ανόρθωσης έχασε την συγκέντρωση της. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος οι ΑΕΚ μπήκε με την διάθεση να ισοφαρίσει άμεσα, ωστόσο σταματούσε πάνω στην καλά στημένη άμυνα της Κυρίας. Και εκεί που η ΑΕΚ ασκούσε πίεση, η Ανόρθωση σε μια φάση όπου ο Ράγιος κατέβασε την μπάλα στην περιοχή της ΑΕΚ, έδωσε στον Οκρίασβίλι και αυτός με ένα φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στην αριστερή μεριά του Τόνιο, γράφοντας το 0-2 στο 54΄.

Από αυτό το σημείο και μετρά η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και είχε δυο διαδοχικές ευκαιρίες. Η μια στο 58΄ με τον Τολεμές να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο σε ετοιμότητα να διώχνει και άλλη στο 59΄ με πρωταγωνιστή τον Τρισκόφσκι, με τον Σκοπιανό να σουτάρει μέσα στην μικρή περιοχή αλλά την μπάλα να χτυπά στα σώματα των αμυντικών της Ανόρθωσης.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή και να πιέζει, με την Ανόρθωση να περιορίζεται σε αμυντικό ρόλο. Στο 70΄ ο Τολέμες είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, καθώς το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος.

Το παιχνίδι κυλούσε και όσο περνούσε η ώρα η Ανόρθωση το προσάρμοζε στα μέτρα της. Με αποκορύφωμα τα τελευταίας λεπτά του αγώνα να βρίσκει δυο ευκαιρίες για να κάνει το 0-3. Η πρώτη ήταν στο 84΄ με τον Μαρκάσα να δίνει στον Μανθάτη με τον Ελλαδίτη να μην μπορεί να σκοράρει και την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Αρυματάς πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, όμως περνά λίγο έξω.

Η ΑΕΚ το μοναδικό που κατάφερε να κάνει ήταν να μειωθεί στις καθυστερήσεις με τον Τρισκόφσκι με ένα τρομερό διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Διακριθέντες (Ανόρθωση): Πολύ καλό παιχνίδι από τον Παπαδόπουλο που στο διάστημα που η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μπορούσε να κάνει την ζημιά δήλωσε παρών.

Διακριθέντες (ΑΕΚ): Από την ΑΕΚ αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Τολεμές που με το που μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική

Απογοήτευσαν: Από την ΑΕΚ αυτός που μπορεί να λεχθεί ότι απογοήτευσε είναι ο Κάσες, απόδειξη αυτού είναι και η γρήγορη αλλαγή η οποία έγινε. Από την Ανόρθωσης δεν απογοήτευσε κάποιος ποδοσφαιριστής, αφού όλοι ποδοσφαιριστές της κινήθηκαν σε ψηλές αποδόσεις

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε, Κάσες, Γιάννου.

Ανόρθωση:Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Ντούρις, Καλτσάς, Βργκότς, Σελίν.

Σκόρερς: Τρισκόφσκι/Καλτσάς, Οκριασβίλι

Κίτρινες Κάρτες: Κάσες, Χέφελ, Σάστρε/ Ράγιος, Νταουσβίλι, Ντούρις