Μεσογειακοί αγώνες: Αργυρό μετάλλιο για τον Κοντίδη

Ικανοποιημένος για την κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου ο κάτοχος του παγκοσμίου τίτλου από το Σπλιτ

Την κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου στα λέιζερ της ιστιοπλοΐας κατέκτησε το απόγευμα της Παρασκευής (29/6/18), στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες, την ημέρα της ονομαστικής του γιορτής ο Παύλος Κοντίδης.

Ο κάτοχος του παγκοσμίου τίτλου από το Σπλιτ γνώριζε από την Πέμπτη ότι δεν θα μπορούσε να βγει στην κορυφή του βάθρου, που ήταν ο βασικός του στόχος, και απλώς στην τελευταία ιστιοδρομία αυτό που ήθελε ήταν να διατηρήσει τη δεύτερη θέση. Τα κατάφερε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αφού τερμάτισε στην 11η θέση της 11ης και τελευταίας ιστιοδρομίας και συγκέντρωσε 48 βαθμούς ποινής.

Το χρυσό μετάλλιο βρέθηκε από νωρίς στα χέρια του Ισπανού Χοακίν Μπλάνκο Αλμπαλάτ, ο οποίος την Παρασκευή ήταν 16ος, συγκεντρώνοντας 33 βαθμούς ποινής. Βέβαια, για να γίνει αυτό κάποιοι έκλειναν τα μάτια, στις αρκετές παραβάσεις που έχει κάνει. Φάνηκε από τις πρώτες ημέρες πως θα ήταν ο «ευνοημένος» των αγώνων, ενώ κάποιοι από τους διοργανωτές δεν σεβάστηκαν όσο έπρεπε έναν παγκόσμιο πρωταθλητή... Η έκπληξη της τελευταίας στιγμής έγινε από τον δεύτερο Ισπανό, τον Χοέλ Ροδρίγεθ Πέρεθ, ο οποίος τερμάτισε στην τέταρτη θέση και με 52 βαθμούς ποινής ξεπέρασε τον Ιταλό Τζιοβάνι Κοκολούτο, ο οποίος τερμάτισε 19ος και έμεινε στην 4η θέση με 57 β.π. Ο Κυριάκος Κυρατσιής ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 20ή και τελευταία θέση, όπως και στη γενική κατάταξη με 187 β.π.

«Μετάλλιο που μου έλειπε»

Ικανοποιημένος για την κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου δήλωσε ο Παύλος Κοντίδης, μετά το τέλος των αγώνων της ιστιοπλοΐας. Σίγουρα, ο μεγάλος του στόχος ήταν το χρυσό, όμως, αυτό ήρθε και αυτό λαμβάνει, αφού είναι υποχρεωμένος να κοιτάξει μπροστά και ιδιαίτερα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Αάρχους στις αρχές Αυγούστου (3-11/8/18), στο οποίο θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του από το Σπλιτ, αλλά και να εξασφαλίσει θέση από τώρα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού θα δοθούν οι πρώτες 14 κάρτες.

«Κατέκτησα ένα μετάλλιο που δεν είχα και αυτό σίγουρα δεν μπορεί παρά να με ικανοποιεί ιδιαίτερα. Δεν υπάρχει χρόνος για χαρές και πανηγύρια. Από τη Δευτέρα (2/7/18) θα φύγω για τη Δανία, για να παραμείνω 18 ημέρες, προπονούμενος στα νερά στα οποία θα διεξαχθεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Στους αγώνες εδώ έγιναν κάποια λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν και να με άφηναν μέχρι τέλους στη διεκδίκηση του χρυσού. Όμως, έτσι είναι ο αθλητισμός. Κάποιες φορές έρχεσαι πρώτος και κάποιες όχι. Ωστόσο, άλλη μία θέση σε βάθρο σημαίνει ότι κάνω σωστή δουλειά και αυτή η σταθερότητα με ικανοποιεί», ήταν κάποια από τα λόγια του Παύλου Κοντίδη, με το πέρας της ιστιοπλοϊκής εβδομάδας στην πόλη Σαλόου της Ταραγόνα.

* Σε ό,τι αφορά τα RS:X δεν άλλαξε κάτι στην κατάταξη, αφού ο Ανδρέας Καριόλου κράτησε την 7η θέση, με 64 βαθμούς ποινής, τερματίζοντας στην τελευταία ιστιοδρομία στην 5η θέση. Στη 10η θέση της γενικής ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της η Νατάσα Λάππα, με 95 βαθμούς ποινής, αφού και την Παρασκευή ήταν 10η.

Ποδηλασία

Με τον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης πέφτει το Σάββατο (30/6/18) η αυλαία των αγώνων της ποδηλασίας στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα. Στην πόλη Βίλα Σέκα θα πραγματοποιηθούν το πρωί οι δύο αγώνες ατομικής χρονομέτρησης, ανδρών και γυναικών. Πρώτοι θ’ αγωνιστούν οι 22 άνδρες με έναρξη στις 10:00 το πρωί (ώρα Κύπρου), με τον Αλέξανδρο Αγρότη να ξεκινά 5ος τη διαδρομή του και ο Ανδρέας Μιλτιάδης 15ος. Στις 10:36 είναι προγραμματισμένη η εκκίνηση για τις εννέα γυναίκες, με την Άντρη Χριστοφόρου να αρχίζει την προσπάθειά της τέταρτη. Οι άνδρες θα καλύψουν απόσταση 25 χιλιομέτρων και οι γυναίκες 18 χμ.

* Το Σάββατο (30/618) πέφτει και η αυλαία στο Τάε-κβο-ντο, στο Σαλόου Παβιγιόν, με τη συμμετοχή του Ιωάννη Πηλαβάκη στα -68κ., αγώνισμα το οποίο αρχίζει στις 10:00 το πρωί (ώρα Κύπρου). Η κλήρωση για το ζευγάρωμα των 18 αθλητών, θα γινόταν το απόγευμα της Παρασκευής (29/6).