5ος όμιλος: Συνέχισαν χέρι-χέρι Τσεχία, Ουαλία!

Νίκησαν εκτός έδρας αντίστοιχα Λευκορωσία και Εσθονία

Η Τσεχία νίκησε 2-0 στη Λευκορωσία και η Ουαλια 1-0 στην Εσθονία για την όγδοη αγωνιστική του πέμπτου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ του 2022 και διατηρήθηκαν παρέα με -5 από το πρωτοπόρο Βέλγιο στη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Λευκορωσία-Τσεχία 0-2

Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά από την αρχή, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και ήταν θέμα χρόνου να προηγηθούν, κάτι που έκαναν στο 22’. Τότε, ο Σάντιλεκ έκανε τη σέντρα κα ο Σικ μέσα από ην περιοχή έκανε το 0-1, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, παρά τις προσπάθειες των Τσέχων για δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη, οι Τσέχοι διατήρησαν την υπεροχή και έχασαν κάποιες ευκαιρίες μέχρι το 65’ ο Χλόζεκ να συνδυαστεί με τον επιθετικό της Λεβερκούζεν και να κάνει το τελικό 0-2.

Εσθονία-Ουαλία 0-1

Οι Ουαλοί έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 12’ ο Μουρ έκανε το 0-1 μετά από προσπάθεια του Ράμσεϊ. Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι Ραμσεϊ και Μουρ έχασαν ευκαιρίες για να διπλασιάσουν το σκορ.

Στην επανάληψη, οι Εσθονοί μπήκαν εντελώς διαφορετικά και πίεσαν την εστία των Βρετανών, χάνοντας κατά διαστήματα κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση, όμως οι Ουαλοί άντεξαν στην πίεση και πήραν τη νίκη, χάνοντας και ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για το 0-2.