7ος όμιλος: Και ο χαμός καλά κρατεί

Εύκολα η Νορβηγία, ζωντανή στο 98’ η Τουρκία

Και ο χαμός στον 7ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ καλά κρατεί. Η Ολλανδία παραμένει το φαβορί για την πρώτη θέση μετά την αναμενόμενη ευρεία νίκη της επί του Γιβραλτάρ, με σκορ 6-0, η Νορβηγία έχει τον πρώτο λόγο για τη δεύτερη θέση με την επικράτησή της επί του Μαυροβουνίου (2-0) ενώ η Τουρκία έμεινε ζωντανή, με το πέναλτι του Γιλμάζ στο 99’ της αναμέτρησης με τη Λετονία (1-2).

Κι όλα αυτά, ενώ την τελευταία αγωνιστική, Ολλανδία και Νορβηγία κοντράρονται σε έναν αγώνα που μπορεί να κρίνει από την πρωτιά μέχρι και το ποια ομάδα μπορεί να μείνει εκτός.

Λετονία-Τουρκία 1-2, Νορβηγία-Μαυροβούνιο 2-0

Το πιο συναρπαστικό ματς της βραδιάς διεξήχθη στη Ρίγα, καθώς η Τουρκία λίγο έλειψε να χάσει κάθε ελπίδα κυρίως για τη δεύτερη θέση, αφού η Λετονία την ανάγκασε να παίξει με την πλάτη στον τοίχο. Συγκεκριμένα, στο 70’ ο Ντεμιράλ με αυτογκόλ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν άμεσα, με δράστη τον Ντουρσούν στο 75’. Το φινάλε ήταν το απόλυτο θρίλερ. Ο Γιλμάζ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, το πέναλτι δόθηκε μέσω χρήσης VAR και ο επιθετικός της Λιλ δεν έκανε λάθος από τα 11 βήματα, διαμορφώνοντας το 2-1 στο 99’.

Την ίδια ώρα, σαφώς πιο εύκολο αποδείχθηκε το έργο της Νορβηγίας κόντρα στο Μαυροβούνιο. Πρωταγωνιστής για τους Σκανδιναβούς ήταν ο Ελιουνούσι που σκόραρε και τα δύο γκολ για την ομάδα του στο 29’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ισοπεδωτική Ολλανδία

Προπόνηση ήταν το ματς για την Ολλανδία κόντρα στο Γιβραλτάρ, σταματώντας τελικά τον δείκτη του σκορ στο 6-0, πετυχαίνοντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Φαν Ντάικ (9’), και Ντεπάι (21’, 45’ πεν.) ήταν οι σκόρερ του πρώτου μισού του αγώνα, ενώ τη συνέχεια έδωσαν οι Ντάμφρις (48’), Γκρένεβελντ (75’) και Μάλεν (86’).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου

Δευτέρα 11 Οκτωβρίου
Λετονία-Τουρκία 1-2 (70’ αυτ. Ντεμιρά – 75’ Ντουρσούν, 90’+9’ πεν. Γιλμάζ)
Ολλανδία-Γιβραλτάρ 6-0 (9’ Φαν Ντάικ, 21’, 45’ Ντεπάι, 48’ Ντάμφρις, 75’ Γκρένεβελντ, 86’ Μάλεν)
Νορβηγία-Μαυροβούνιο 2-0 (29’, 90’+6’ Ελιουνούσι)