Αφηνιασμένος Ράσφορντ, τραβά ψηλά τη Γιουνάιτεντ!

Με τον Ράσφορντ να σκοράρει δύο τέρματα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 3-0 της Λέστερ

Με Ράσφορντ… ψηλά θα πετά! Ο Άγγλος στράικερ παρουσιάζεται αφηνιασμένος και για ακόμη ένα ματς πήρε από το χέρι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αυτή τη φορά σκόραρε δύο τέρματα, ο Σάντσο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 της Λέστερ για να εδραιωθούν στην τριάδα της Premier League.

Έφτασε τα 14 τέρματα σε ισάριθμες αναμετρήσεις μέσα στο 2023 ο Ράσφορντ, ο οποίος έβγαλε από τη δύσκολη θέση τη Γιουνάιτεντ στο 25ο λεπτό από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες και ενώ ως τότε η Λέστερ πατούσε καλύτερα και πίεζε για να βρει το πρώτο γκολ, ωστόσο ο Ντε Χέα με ορισμένες καθοριστικές επεμβάσεις είχε κρατήσει το μηδέν.

Μάλιστα, ο Άγγλος στράικερ σκόραρε εκ νέου λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 58’, κάνοντας δύο τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά της ομάδας του, με το τέρμα να εξετάζεται από το VAR για οφσάιντ αλλά να κατακυρώνεται.

Τέσσερα λεπτά αργότερα δε, ο Σάντσο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με όμορφο τέρμα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (3-0). Μια νίκη που εδραίωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην τρίτη θέση, ούσα στο -3 από τη δεύτερη Σίτι και στο +10 από την πέμπτη, με τη Λέστερ να μένει στη 14η και μόλις στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.