Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς από τον Μεντβέντεφ

Κέρδισε στις λεπτομέρειες ο Ρώσος

Πραγματική μάχη έγινε ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Ντανίλ Μεντβέντεφ για τα ημιτελικά του Shanghai Masters, με τον Ρώσο να κερδίζει στις λεπτομέρειες τον αγώνα με 2-0 σετ και να παίρνει την πρόκριση στον τελικό.

Έτσι, λοιπόν, το ταξίδι του Έλληνα τενίστα τελείωσε άδοξα στην Κίνα, μιας και ο αντίπαλος του ήταν αλάνθαστος και ανώτερος καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Στέφανος εμφανίστηκε ασταθής στο τελευταίο game στο οποίο σέρβιρε, με τον Ρώσο να το εκμεταλλεύεται.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου σετ, σε ένα γενικά μοιρασμένο παιχνίδι.

Πάντως ο Μεντβέντεφ έχει εξελιχθεί σε κακό δαίμονα του Τσιτσιπά, αφού στις τελευταίες πέντε μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης Ρώσος μετρά ισάριθμες νίκες.