Έκλεισε ραντεβού με την Τσέλσι στον τελικό του Λιγκ Καπ η Λίβερπουλ!

Αν και τα... χρειάστηκε στο τέλος, η Λίβερπουλ έφυγε αλώβητη από την έδρα της Φούλαμ

Ραντεβού με την Τσέλσι και την ιστορία έκλεισε η Λίβερπουλ!

Το βράδυ της Τετάρτης (24/01), οι «reds» έφυγαν αλώβητοι από το «Craven Cottage» και την έδρα της Φούλαμ (1-1) και σε συνδυασμό με την «προίκα» που είχαν από τον πρώτο αγώνα στο «Άνφιλντ» και το υπέρ τους 2-1, πανηγύρισαν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας!

Κάπως έτσι λοιπόν, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε για 14η φορά στην ιστορία της το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού, εκεί όπου στις 25 Φεβρουαρίου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στο «Wembley» με στόχο να γίνει η μοναδική ομάδα που θα φτάσει τις 10 κατακτήσεις του τροπαίου!

Στο αγωνιστικό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με το εξαιρετικό σόλο του Λουίς Ντίας, παίρνοντας έτσι σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Στη συνέχεια, είχαν και άλλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα με τους Νούνιες και Ζότα, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να νικήσουν τον αντίπαλο κίπερ.

Τελικώς, στο 77', η Φούλαμ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντιόπ, κυνηγώντας στον εναπομείναντα χρόνο ένα ακόμα τέρμα ώστε να στείλει το ματς στην παράταση. Φάσεις είχε, ωστόσο, δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ και έτσι η Λίβερπουλ πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση.

Πηγή: Sport-fm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση